WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

krosty na twarzy

Uciążliwe krostki na twarzy, czyli jak walczyć z trądzikiem

Trądzik zwykły jest najczęstszą przypadłością, z której powodu pacjenci szukają pomocy u dermatologa. Szacuje się, że ponad 80 procent ludzi w wieku dorastania (między 12 a 24 rokiem życia) ma przez jakiś czas objawy trądziku. Należą do nich: łojotok, tłusta lśniąca skóra twarzy, ale także wykwity skórne dobrze znane większości nastolatków: zaskórniki, grudki, krostki. Jak dbać o cerę, aby krostki na twarzy w przebiegu trądziku przestały się pojawiać?

Jak powstają krostki w przebiegu trądziku?

Na powstawanie wykwitów w trądziku wpływa kilka czynników. Zazwyczaj u podłoża leży działalność hormonów, które powodują u pewnych osób, w pewnych grupach wiekowych skłonność do nadmiernej produkcji łoju, czyli sebum przez gruczoły na twarzy. W optymalnych warunkach, łój zostaje wydzielony przez gruczoły na powierzchnię skóry i pełni istotne funkcje fizjologiczne. Jednak u osób cierpiących na trądzik często dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry. Na skutek tego blokują się ujścia, przez które sebum zostaje wydalone z gruczołu. W takich warunkach dochodzi niekiedy do namnażania się bakterii, w tym z rodzaju Propionibacterium acnes – beztlenowych drobnoustrojów, które przez wydzielane czynniki mają zdolność przyciągania komórek stanu zapalnego w skórze. Nasilający się stan zapalny ujawnia się pod postacią grudek czy krost, a dodatkowo może przejść w cięższą postać z zapalnymi guzami.

Jak miejscowo leczyć trądzik?

Leczenie miejscowe wykwitów trądzikowych ma istotne znaczenie w początkowej fazie leczenia, a w cięższych i bardziej przewlekłych przypadkach stanowi uzupełnienie terapii ogólnej. Zawsze powinno się odbywać pod kontrolą dermatologa. Wśród najczęściej stosowanych substancji wymienić można:

  • Retinoidy (tretinoina, izotretinoina, adapalen)
  • Antybiotyki miejscowe, które są podstawą w terapii krostek i zapalnych grudek na twarzy
  • Nadtlenek benzoilu, zalecany do stosowania w połączeniu z antybiotykami, który działa na krostki przeciwbakteryjnie i złuszczająco
  • Kwas azelainowy

Najlepiej pod względem redukcji wykwitów, w tym zaskórników i krostek na twarzy, radzą sobie preparaty łączące w/w substancje. W cięższych przypadkach konieczne bywa włączenie przez dermatologa leczenia doustnego, najczęściej z grupy antybiotyków lub retinoidów.

Jak dbać o skórę, aby krostek na twarzy było mniej?

  • Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe oczyszczanie, nawilżanie i pielęgnacja skóry mają kluczowe znaczenie w terapii trądziku zwykłego. Na cerę trądzikową wpływają dobrze:
  • łagodne preparaty myjące, najlepiej bez konserwantów i alkoholu, które mogą podrażniać skórę i uszkadzać i tak nieprawidłową jej warstwę łojową. Demakijaż powinien odbywać się bez pocierania skóry,
  • spośród kremów nawilżających warto wybierać te, które zawierają substancje łagodzące stan zapalny w skórze, na podłożu którego pojawiają się krostki; będą to: pantenol, alantoina, wyciąg z arniki, zielonej herbaty zawierający polifenole,
  • dobrym rozwiązaniem dla osób z cerą trądzikową są peelingi chemiczne z kwasem salicylowym, migdałowym czy pirogronowym. Działanie peelingów omawiam w artykule o kwasach i ich zastosowaniu na twarzy. W przypadku już istniejących przebarwień pozapalnych dobrym rozwiązaniem będą peelingi lub kosmetyki z kwasem azelainowym, który ma właściwości wybielające.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

prosaki

Prosaki na twarzy – uciążliwy problem

Prosaki (łacińskie milia), w języku angielskim bywają określane potocznie mianem „kropli mleka” lub „olejowych ziaren”, co dobrze oddaje ich wygląd […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki