WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Dentim clinic

Laseroterapia bez rumieni i ranek

Jesień to najlepsza pora na wykonanie zabiegów laserowych poprawiających urodę i przywracających skórze świeżość po długim i suchym lecie.

Skóra w tym okresie nie jest narażona na ostre promienie słońca i ciepło, znika także letnia opalenizna, która przy wielu  zabiegach nie jest mile widziana.

Katarzyna Łukasik - Fąferko
Katarzyna Łukasik – Fąferko

– Jesienią spokojnie możemy poddać się zabiegom trwałego usuwania owłosienia, zamykania naczyń, złuszczania laserowego czy likwidacji przebarwień np. na policzkach – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko (Dentim clinic Medycyna Estetyczna, Katowice). Hitem tej jesieni są zabiegi z wykorzystaniem lasera, które nie powodują skutków ubocznych w miejscu działania.

Zabieg bez podrażnień

Widoczne naczynka na policzkach i udach, nadmiar owłosienia i przebarwienia na skórze, które wymagają nakładania codziennie grubej warstwy make-up’u nie stanowią problemu dla nowoczesnych terapii laserowych. Dzięki nim w krótkim czasie jesteśmy w stanie pozbyć się często wstydliwego problemu, bez konieczności ingerencji chirurga, a co najważniejsze bez widocznych ran w okresie terapii. Tak działa m.in. terapia laserowa, nowość w polskich gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki laserowi możliwe jest przeprowadzenie tzw. zabiegów nieablacyjnych, które nie powodują pojawiania się znamion i rumieńców. Zabiegi są także bezbolesne, jedyne co odczuwamy to ciepło i delikatne mrowienie skóry.

– Często po zabiegach laserem, zwłaszcza  wykonywanych w okolicy twarzy lub szyi, musimy zaszyć się w domu na kilka dni, aż zagoją się rany i podrażnienia. W tym przypadku nowszych technologii tego nie mamy. Teraz laseroterapia zaawansowanych technologicznie urządzeniem to nic innego, jak leczenie skóry światłem emitowanym przez laser.

To światło pochłaniane jest przez tkanki i wytwarza w nich punktowo ciepło. A wszystko za sprawą tzw. chromoforów obecnych w skórze, które absorbują światło o specyficznych długościach fal.  Najczęściej docelowymi chromoforami w skórze są: oksyhemoglobina w zmianach naczyniowych, melanina w zmianach pigmentacyjnych oraz ogólnie rzecz biorąc woda w komórkach. Kiedy światło jest absorbowane przez odpowiednią strukturę skóry, energia fotonów jest przekształcana w ciepło, co skutkuje uszkodzeniem lub martwicą odpowiednich struktur. Na przykład melanina zawarta we włosie absorbuje światło o odpowiedniej długości fali, zamienia ją w energię cieplną, wysoka temperatura uszkadza cebulkę włosa, bez której włos nie może rosnąć. W ten sposób laser działa punktowo, oszczędzają  tkanki wokół – mówi Katarzyna Łukasik-Fąferko

Pajączkom i włoskom mówimy nie

Efekty leczenia mogą być widoczne od razu. Tak jest w przypadku zmian naczyniowych, np. pajączków na nogach, rumieni na twarzy, naczyniaków płaskich, jamistych i gwiaździstych, a także teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczynek na dekolcie, policzkach lub szyi.

– Światło samo wychwytuje barwnik, czyli hemoglobinę i powoduje swego rodzaju ścięcie krwi, niszcząc jednocześnie od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Wiele zmian znika już po jednym zabiegu. Rozległe zmiany naczyniowe często wymagają 2-3 wizyt – mówi Łukasik-Fąferko.

Kilka tygodni zajmie natomiast likwidacja przebarwień. Powód? Żeby usunąć przebarwienie, laser najpierw musi je przyciemnić.

– Przy likwidacji przebarwień naturalnym etapem przejściowym jest ściemnienie zmian melaninowych. W wyniku terapii powstaje skrzep, który – dopiero, gdy odpadnie – ukaże pod spodem piękną skórę o naturalnym, zdrowym kolorycie. Czas likwidacji zmian melaninowych to okres od kilku dni do kilku tygodni – mówi.

Nieco szybciej potrwa usuwanie owłosienia, czyli zabieg epilacji. Polega on na trwałym uszkodzeniu cebulki włosa i mieszka włosowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby na 6 tygodni przed zabiegiem nie depilować włosów, a jedynie golić w sposób tradycyjny. Zabieg ten z wykorzystaniem lasera można przeprowadzić u osób o każdym kolorze włosów. Wyjątkiem są tylko białe włosy, nie zawierające melaniny. W zależności od miejsca, grubości owłosienia i rozległości owłosienia leczenie będzie wymagało od 6 do 8 zabiegów.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Z defektami do dermatologa

Pomimo, iż często nasza skóra nie jest idealna, bo ubarwiona mniej lub bardziej nieestetycznie wyglądającymi defektami, boimy się iść do […]

Zabieg na twarzy kobiety

Sposób na blizny zanikowe

Blizny są pamiątkami, które nie zawsze chcielibyśmy mieć. Mniejsze, większe, mniej lub bardziej widoczne są jednym z najczęstszych defektów urody. […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki