Czym są wolne rodniki i jak działają antyoksydanty?
Skąd się biorą wolne rodniki?
- zanieczyszczenia środowiskowe;
- promienie UV – promienie UVA generują wolny rodnik o nazwie tlen singletowy (O2), który uruchamia w skórze działanie prozapalne i uszkadza kolagen, natomiast promienie UVB generuje wolny rodnik o nazwie anion ponadtlenkowy (O2-), który uszkadza DNA i przyspiesza śmierć komórek;
- stres, zmęczenie,
- palenie papierosów,
- nieodpowiednia dieta – fast food, żywność przetworzona,
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
Efekt działania wolnych rodników
- zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego skóry,
- hamowanie rozwoju/różnicowania keratynocytów, a więc osłabienie zdolności regeneracyjnych skóry,
- uszkodzenie komórek naskórka, co przyspiesza elastozę skóry (osłabienie sprężystości włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do ich rozciągnięcia i przyspieszonego starzenia),
- degradację kolagenu stanowiącego główny budulec zdrowej skóry,
- skurcz naczyń krwionośnych w skórze, zmniejszenie transportu tlenu i substancji odżywczych, zaburzenia mikrokrążenia,
- spowolnienie procesu gojenia się ran,
- nasilenie procesów zapalnych w skórze,
- przyspieszenie zaprogramowanej śmieci komórek skóry (apoptozy).
Wolne rodniki a problemy skórne
Antyoksydanty w kosmetykach
Jednym z najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów jest witamina C. W czystej postaci kwasu L-askorbinowego staje się ona niestety po rozpuszczeniu w wodzie wrażliwa na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, światło, tlen, nieodpowiednie (zbyt wysokie) pH, pod wpływem których ulega rozkładowi i traci cenne właściwości. Dlatego warto szukać kosmetyków, które zawierają ustabilizowaną formułę witaminy C w odpowiednio wysokim stężeniu (od 10 do 20%) – dla maksymalnej skuteczności. Coraz częściej stosuje się pochodne witaminy C, które głębiej przenikają w skórę niż kwas askorbinowy, dłużej w niej pozostają i jednocześnie mają mniejsze działanie drażniące – to najczęściej estry palmitynianowe (palmitynian askorbylu), a także sól magnezowa fosforanu askorbylu i sól sodowa fosforanu askorbylu czy tetraizopalmitynian askorbylu. Zwróć też uwagę na opakowanie – najlepiej, aby była to ciemna butelka z pipetą lub metalowa tuba, chroniąca kosmetyk przed dostępem światła. My polecamy tzw. kosmeceutyki i dermokosmetyki o przebadanym działaniu, z dodatkiem aktywnych i stabilnych form witaminy C.
Jak stosować kosmetyki z witaminą C?
Najlepiej codziennie i przez cały rok – także latem! Dobrym pomysłem jest kupno serum z witaminą C w stężeniu 5-10% dla codziennego stosowania, czy wyższym –15-20% dla intensywnej sezonowej kuracji (a potem np. co 2-3. dzień). Najwięcej korzyści zyskasz, stosując serum rano, pod krem dzienny (odczekaj kilka minut przed jego aplikacją) – dzięki temu skóra będzie chroniona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników powstających pod wpływem promieni UV czy zanieczyszczeń przez cały dzień. Jeśli masz skórę cienką i wrażliwą, zacznij od niższych stężeń witaminy C, często łączonej w takich produktach z witaminą E – dla synergicznego działania antyoksydacyjnego.
Dieta bogata w antyoksydanty
Warto wspomóc potencjał antyoksydacyjny organizmu także do środka – tutaj przede wszystkim postaw na warzywa i owoce o intensywnych i ciemnych kolorach, np. czarne i czerwone porzeczki, paprykę, śliwki, jeżyny, jagody, borówki, brokuły, pomidory, ciemne gatunki sałaty i kapustnych, winogrona, buraki oraz cytrusy bogate w witaminę C. To prawdziwe superfoods!