
Czerwone plamy na twarzy – czym są i jak z nimi walczyć?
Krępujące plamy, czerwona twarz… takie sytuacje bywają krępujące dla wielu osób, powodują wstyd w kontaktach zawodowych i prywatnych. Pojawienie się czerwonych plam na twarzy może mieć różne podłoże. Czasami może być spowodowane pokrzywką lub alergią na stosowany kosmetyk. Czasem wynika z ogólnej tendencji do rumienia z powodu posiadania cery naczyniowej. Tak różne jak przyczyny powstawania czerwonych plam na twarzy, są również metody walki z nimi.
Czerwona skóra twarzy – skóra naczyniowa?
Jeżeli borykamy się z czerwonymi, piekącymi plamami i rumieniem w okolicy policzków, nosa, brody lub czoła, który dodatkowo zaostrza się w stresie, na słońcu lub po spożyciu ostrych i gorących pokarmów, to najprawdopodobniej mamy cerę naczyniową. Szacuje się, że taki rodzaj skóry posiada około 20% pacjentów szukających pomocy u dermatologa. Za kłopotliwy rumień odpowiada nadmierna kruchość i wrażliwość naczyń krwionośnych występujących w skórze tych osób. Naczynia krwionośne u osób z cerą naczyniową rozszerzają się nadmiernie pod wpływem różnych czynników, a rozszerzenie to może się po pewnym czasie utrwalać w postaci nieestetycznych „naczynek”, czyli teleangiektazji skóry twarzy. Do czynników prowokujących i nasilających takie zmiany, należą: stres, silne emocje; infekcje, choroby przewodu pokarmowego; niekorzystne czynniki pogodowe (wiatr, mróz, słońce, ale też klimatyzacja czy solarium); spożywanie niektórych pokarmów.
Jak walczyć z czerwoną twarzą u osób ze skórą naczyniową?
Lista czynników, których musi unikać pacjent z cerą naczyniową, jest bardzo długa. Poza wymienionymi uprzednio, należy wspomnieć o eliminacji z diety wielu pokarmów: dań pikantnych, ostrych przypraw, sosu sojowego; kawy, herbaty; gorących potraw i napojów. Również czerwone wino i mocne alkohole nasilają pojawienie się czerwonych rumieńców na twarzy; mniejszą korelację stwierdzono w przypadku piwa.
Dodatkowo szkodzą takiej cerze dym papierosowy, niehigieniczny tryb życia, a także niektóre kosmetyki, w tym mydła o odczynie zasadowym, toniki z zawartością alkoholu oraz preparaty silnie pachnące, z dużą zawartością olejków zapachowych.
Co może pomóc w usunięciu czerwonych, piekących plam ze skóry twarzy?
Do oczyszczania twarzy polecane są łagdne płyny pieniące do skóry wrażliwej. Niezalecane dla osób z zaczerwienioną skórą są toniki i preparaty ściągające z alkoholem. Do nawilżenia poszukajmy kremu zawierającego alantoinę, bisabolol czyn pantenol – substancje o działaniu łagodzącym. Dobrym składnikiem jest też wyciąg z zielonej herbaty, bogaty w polifenole o działaniu przeciwzapalnym. Ponieważ w pojawianiu i utrwalaniu się czerwonych plam na twarzy u osób z cerą naczyniową duży udział ma promieniowanie słoneczne, bardzo istotna jest u tych osób fotoprotekcja. Najlepiej, jeżeli krem będzie miał dużą zawartość fizycznych filtrów przeciwsłonecznych (tlenku cynku lub dwutlenku tytanu). Filtry chemiczne mają zdolność pochłaniania UV i przekształcania go w ciepło, które dodatkowo może podrażniać skórę. Wśród zabiegów polecić można zabiegi laserowe urządzeniem o parametrach naczyniowych, a spośród leków – żel z brymonidyną. Jest to substancja, która ma zdolność obkurczenia naczyń krwionośnych w skórze. Krem nakłada się 1 raz dziennie, rano, a jego działanie powoduje zniknięcie rumienia na 6 do 8 godzin.
Czerwone plamy na twarzy a alergia
Jeżeli na skórze twarzy pojawiają się różowe lub czerwone, swędzące i złuszczające się plamy, to mogą one być objawem choroby z grupy chorób alergicznych. Do najczęstszych należą: atopowe zapalenie skóry (AZS), pokrzywka i alergia kontaktowa. AZS jest chorobą ujawniającą się najczęściej już we wczesnym dzieciństwie. U dzieci typowo występują zmiany w obrębie skóry twarzy (na policzkach, czole, owłosionej skórze głowy). Są to ogniska rumienia, możliwy jest wysięk, a najbardziej charakterystyczną cechą jest uporczywy i bardzo nasilony świąd skóry. Konieczne jest leczenie pod kontrolą pediatry lub alergologa.
Pokrzywka jest zaburzeniem, w którym pod wpływem zadziałania pewnego czynnika dochodzi do powstania na skórze bąbli otoczonych rumieniem. Zmianom towarzyszy silny świąd lub pieczenie skóry. Pokrzywka występuje czasami z powodu uczulenia na jakiś czynnik (wówczas główną substancją odpowiedzialną za wystąpienie objawów jest histamina uwalniana z komórek tucznych). Nie każda jednak pokrzywka ma mechanizm alergiczny – czerwone plamy na twarzy lub innych częściach ciała mogą się pojawić pod wpływem zimna, światła słonecznego czy ucisku (jest to tak zwana pokrzywka fizykalna).
Czerwone swędzące plamy na twarzy mogą też świadczyć o uczuleniu na jakiś kosmetyk. Na pewien czas trzeba niestety zrezygnować ze stosowanych obecnie kosmetyków i przestawić się na preparaty pozbawione alkoholu, konserwantów i środków zapachowych. Takie preparaty znajdziemy obecnie w liniach wielu firm kosmetycznych, szczególnie tych dostępnych w aptekach. Stopniowe wprowadzanie dotychczasowych kosmetyków pomoże nam wykryć uczulającego nas „intruza”.
Inne przyczyny czerwonych plam u rumienia na twarzy
Niestety, pojawienie się czerwonych ognisk na twarzy może świadczyć o chorobie skóry lub całego organizmu. Skóra naczyniowa i z teleangiektazjami jest typową cechą trądziku różowatego. Różowe łuszczące się plamy mogą świadczyć o łuszczycy lub łojotokowym zapaleniu skóry. O tym, że plam na nosie czy policzkach nie należy bagatelizować, świadczy chociażby przykład tocznia. Tak zwany „rumień w kształcie motyla” na twarzy (rumień obejmujący nos i policzki) to charakterystyczny objaw w toczniu rumieniowatym – układowej chorobie tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, której powikłania mogą dotyczyć stawów, mięśni, błon śluzowych, nerek, układu nerwowego. Dlatego pojawienie się czerwonych plam na twarzy, szczególnie jeżeli towarzyszą im inne niepokojące nas objawy, dobrze jest skonsultować u lekarza – dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem.