PODZIEL SIĘ
depilacja laserowa

Laserowe usuwanie owłosienia to coraz popularniejszy, a jednocześnie coraz tańszy zabieg, dzięki któremu możemy nawet raz na zawsze pozbyć się niechcianych włosków. Na czym polega depilacja laserowa? Na jakiej zasadzie działają działają depilatory laserowe? Jaka jest cena zabiegu?

Historia laserowego usuwania owłosienia sięga lat 60. XX. wieku. To właśnie wtedy po raz pierwszy zaczęto używać lasera do depilacji. Niestety ówczesne przyrządy miały nieodpowiednia falę, a także były niedokładne, przez co co prawda udawało im się uszkadzać pigment włosa, ale nie usuwały go. Ponadto raniły skórę. Dopiero w 1983 roku Oshiro i Maruyama skonstruowali laser o odpowiedniej długości fali i impulsie, który trwał tyle, że urządzenie nie naruszało skóry, a likwidowało niechciane włoski.

Pierwszym laserem zaakceptowanym przez Amerykańską Agencja do Spraw Żywności i Leków (FDA) był YAG, skonstruowany przez Andersona i Parrisha. YAG usuwał owłosienie, ale nie na stałe, lecz maksymalnie na 3 miesiące. Od tamtej pory dokonała się prawdziwa rewolucja w zakresie urządzeń do depilacji laserowej – są jeszcze bardziej bezpieczne, a dodatkowo potrafią poradzić sobie nawet z jasnymi, praktycznie pozbawionymi pigmentu włoskami. Co więcej, usuwają je nie na kwartał, a nawet na zawsze!

Na czym polega laserowe usuwanie włosów?

Lasery wykorzystywane są przy różnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. W trakcie zabiegów laserowych można zregenerować skórę czy usunąć (zamknąć) naczynka, ale także wydepilować bikini lub pozbyć się wąsika. Mówimy wtedy o depilacji laserowej twarzy i taka depilacja wykorzystuje lasery diodowe. Emitują one wiązkę światła, której nośnikiem jest melanina, czyli ciemny barwnik odpowiadające za kolor naszych włosów i skóry. Dzięki melaninie wiązka dociera do mieszka włosowego i podgrzewa go temperatury 60 stopni Celsjusza. Efekt? Białko się ścina, przez co mieszek ulega trwałemu uszkodzeniu, a niemający umocowania włos przesuwa się coraz bardziej ku górze, aż wreszcie wypada.

Jeden zabieg czy seria?

To, czy do trwałego usunięcia owłosienia wystarczy jeden zabieg, zależy od tego, w jakiej fazie wzrostu będą usuwane włosy. Laser najlepiej działa na włosy mocne i zdrowe, a zatem te z fazy anagenu (wzrostu). Wtedy włosy są mocno umocowane w mieszkach, dzięki czemu wiązka za pomocą melaniny bezproblemowo do nich dociera i je niszczy. Trudniejsza sytuacja jest w momencie gdy laser trafi na włosy, które akurat są w fazie obumierania, czyli katagenu – takie włosy ledwo trzymają się mieszków. Natomiast włosy w fazie telogenu są całkiem martwe i same z siebie nie trzymają się mieszków, przez to energia lasera rozpraszana jest w skórze i choć zniszczy sam włos, nie dotrze do mieszków. Eksperci szacują, że podczas jednego zabiegu w danej partii ciała trwale, czyli na zawsze, można usunąć około 30% włosów. Aby skóra pozostała idealnie gładka przez całe życie, warto raz na kilka lat przeprowadzić zabieg przypominający, ponieważ ludzki organizm zachwyca zdolnościami regenerecyjnymi.

Efekty depilacji a kolor włosów

Jeszcze do niedawna depilacja laserowa najlepiej działała u kobiet z ciemnymi włosami – było w nich po prostu więcej pigmentu, dzięki czemu wiązka łatwiej docierała do wspomnianych już kilka razy mieszków. Blondynki czy siwe panie mają tego pigmentu mniej, przez co skuteczność lasera ulega również zmniejszeniu. Na szczęście na rynku dostępne są już lasery, które potrafią usunąć także bardzo jasne owłosienie, z tym że należy mieć na uwadze, iż seria zabiegów u blondynki praktycznie zawsze będzie dłuższa niż u brunetki czy szatynki.

Depilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu

Dzień przed depilacją należy zgolić włoski maszynką tak, aby skóra była idealnie gładka. Skóra w miejscu pod dawanym zabiegowi powinna być zdrowa i odpowiednio nawilżona, z tym że w dniu depilacji nie należy jej już smarować żadnym kosmetykiem. Przez 3 tygodnie przed planowaną depilacją należy zrezygnować z opalania na słońcu, jak również w solarium i stosowania samoopalaczy. Jest to istotne, ponieważ ciemna skóra łatwiej wychwytuje wiązkę lasera – jest niej przecież więcej melaniny. Dodatkowo przez miesiąc przed zabiegiem nie należy stosować leków rozrzedzających krew, fotouczulających, obniżających ciśnienie, moczopędnych, przeciwzapalnych, retinoidów i antybiotyków.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Każdy zabieg zaczyna się od konsultacji. Osoba wykonująca depilację przeprowadza wywiad, ocenia stan skóry, a także określa jej fototyp. To bardzo ważne, ponieważ to od tych parametrów zależy dobranie ustawień urządzenia. Następnie do skóry przykładana jest głowica lasera, który „strzela” w nią wiązką. Niektóre lasery wyposażone są w specjalne nakładki chłodzące – ma to na celu zmniejszenie bolesności zabiegu. To, jak bardzo jest to metoda bolesna, zależy od indywidualnych odczuć osoby depilowanej, jakkolwiek każdy doświadczy ukłuć gorąca rozchodzących się po skórze. Najbardziej niekomfortowa jest depilacja laserowa bikini. Jeśli próg bólu jest wyjątkowo niski, możliwe jest posmarowanie skóry znieczulającą maścią (Emla). Niestety ma to swoją cenę – znieczulenie może osłabić efekty zabiegu. Ponadto wzrasta ryzyko uszkodzenia skóry, np. poparzenia. Najnowocześniejsze lasery pracują jednak bardzo szybko, dosłownie kilka minut, a skóra jest chłodzona już przed emisją światła, a także w trakcie i po niej, w efekcie czego ból jest praktycznie wyeliminowany.

Ważne po zabiegu

Skóra poddana laserowemu usunięciu owłosienia może być zaczerwieniona lekko, podrażniona a nawet delikatnie opuchnięta. Należy ją mocno nawilżać, zwłaszcza że po kilku-kilkunastu dniach po zabiegu na skórze mogą pojawić się w kropeczki wyglądające jak nowe włoskie. Spokojnie, większość z nich zacznie się wykruszać. Aby wszystko poszło szybko i sprawnie, skóra nie może być przesuszona. Ponadto przez ok. 2 tygodnie po zabiegu nie należy korzystać z basenu, sauny i solarium, bo opalanie niesie ze sobą ryzyko trwałych przebarwień. Wrastających włosków nie należy także usuwać depilatorem, pęsetą ani woskiem czy pastą cukrową. Nawet jeżeli brzmi to mało zachęcająco, naprawdę warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zabiegi laserowe, jakby przy okazji, potrafią także rozjaśnić przebarwienia oraz są skuteczną bronią w leczeniu choćby zapalenia okołomieszkowego.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg laserowy, także depilacja laserowa ma swoje przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża i okres karmienia piersią, świeża opalenizna, stosowanie kremów z retinolem i doustnych retinoidów, stosowanie fotouczulających leków i ziół (np. dziurawca), stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi, bielactwo, łuszczyca, cukrzyca, padaczka, skłonność do bliznowacenia, obecne bliznowce, świeżo wypeelingowana skóra, aktywne infekcje skórne, rozrusznik serca, przebyte zabiegi chirurgiczne.

Cennik depilacji laserem

Ceny depilacji laserowej zależą od urządzenia, na jakie się zdecydujemy, a także tego, czy wystarczy jeden zabieg, czy konieczna będzie seria. Cena jednego zabiegu to ok. 150 zł na jedną część ciała. Koszt depilowania całego ciała w trakcie serii zabiegów może sięgnąć 5 tysięcy, a pozbycie się wąsika może zamknąć w kwocie już 100 zł. Niektóre gabinety mają naprawdę ciekawe pakiety, obejmujące nawet nielimitowaną depilację laserową w okresie kilku lat.