WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

powiększanie piersi

Najczęstsze pytania o powiększanie piersi

Myślisz o korekcie biustu z zastosowaniem implantów? Masz wątpliwości, czy na pewno jest to rozwiązanie dla Ciebie? Oto 12 najczęstszych pytań o ten zabieg! 

Dla kogo przeznaczone są implanty?

Dla młodych dziewczyn, którym natura poskąpiła krągłości, zatrzymują rozwój piersi w okresie pokwitania. Dla osób, które cierpią z powodu wyraźnej asymetrii piersi. Dla mam, które po okresie ciąży i karmienia mają nadal dosyć duże piersi, ale „puste” w środku i pozbawione jędrności. Oraz dla kobiet po mastektomii – w czasie rekonstrukcji amputowanej piersi często też od razu poprawia się wygląd drugiej.

Jaki rozmiar wybrać?

To zależy przede wszystkim od budowy Twojej sylwetki! Lekarz chirurg przed zabiegiem robi dokładne pomiary, tak aby dobrać rozmiar, który będzie dla Ciebie najlepszy – nie tylko pod względem estetycznym, ale też zdrowotnym (zbyt duże piersi mogą obciążać kręgosłup i powodować jego ból). Najczęściej panie wybierają rozmiar C – jedne wolą efekt „push-up”, inne – piersi o anatomicznym kształcie. Zwykle piersi powiększa się o jeden rozmiar, a małe i płaskie – o dwa. Najważniejsza zasada: po włożeniu implanty nie mogą wystawać poza szerokość klatki piersiowej ani wyglądać jak „piłki” schowane pod skórą.

Jaki kształt implantów jest najlepszy?

Wszystko zależy od indywidualnych wskazań i preferencji. Dostępne na rynku implanty różnią się podstawą i wysokością, występują w dwóch kształtach – okrągłym i anatomicznym. Przed decyzją pacjentka, dzięki technikom wizualizacji, może się zobaczyć w różnych piersiach i wybrać te, w których będzie się czuła najbardziej komfortowo. Na rynku są też dostępne implanty zaprojektowane specjalnie z myślą o poprawie wyglądu piersi po karmieniu o „rurkowatym” kształcie – Diagon Gel (Polytech). Żel w górnej części tego implantu ma zwiększoną konsystencję, dzięki czemu zabieg nie tylko daje ładny efekt wypełnienia, ale też lekko unosi brodawkę.

 Czy implanty to też sposób na lifting piersi?

Głównym zadaniem implantów jest ujędrnienie lub powiększenie piersi. Jeśli są mocno opadające, można jednocześnie wykonać zabieg ich liftingu – bardzo ładny efekt estetyczny daje też połączenie implantów z zastosowaniem nici liftingujących Aptos (tzw. podskórny biustonosz). Nici prowadzone są pod obojczykiem, trwale podciągając pierś.

Czy implanty mogą pęknąć i wyciec?

Nowoczesne implanty są wykonane z gęstego żelu, a nie płynnego silikonu, tak jak w latach 90. (to właśnie wtedy krążyły w mediach historie o pękających i wyciekających implantach). Dzięki temu w razie mechanicznego uszkodzenia, np. w trakcie wypadku, nie ma ryzyka ich „wylania się” do tkanek. Zresztą takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, a świadczy o tym fakt, że najbardziej renomowani producenci implantów, tacy jak firma Mentor, dają dożywotnią gwarancję na ich wymianę.

Czy implanty mogą się zdeformować?

Nowoczesne implanty mają pamięć kształtu, tj. po naciśnięciu wracają do wyjściowego położenia. Są niezwykle plastyczne i bezpieczne nawet wtedy, gdy dojdzie do ich rotacji, a więc obrócenia (zdarza się to jednak rzadko, zwykle w wypadku implantów okrągłych) – pacjentka może nawet nie zauważyć tego momentu.

Jakie są najczęstsze powikłania?

Jeśli wybierasz implanty renomowanych firm, spełniające najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa (np. Mentor, Polytech), a zabieg wykonuje doświadczony chirurg, ryzyko powikłań po operacji jest małe (ale zawsze jest, jak po każdym zabiegu). Czasami zdarza się, że po wielu latach dochodzi do tzw. stwardnienia okołotorebkowego wokół implantu – jest to reakcja organizmu na ciało obce (tworzy wokół niego otoczkę). Proces ten zachodzi zwykle latami, objawiając się wyczuwalną twardością i bolesnością. W takim wypadku lekarz musi wymienić implant i wyciąć powstałą wokół protezy otoczkę.

Czy blizny po cięciu są bardzo widoczne?

Obecnie implanty najczęściej wkłada się pod mięsień piersiowy – poprzez mało widoczne cięcie tuż pod piersią, które umożliwia chirurgowi najlepszą kontrolę nad umiejscowieniem implantu. Cięcie można też zrobić pod sutkiem lub na brzegu otoczki sutkowej.

Czy można potem karmić piersią?

Dziś powiększanie piersi nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Implanty umieszczane są pod mięsień i pod gruczoł piersiowy bez naruszania gruczołów mlecznych – jeśli kobieta planuje dzieci, cięcie robi się w fałdzie podpiersiowym (cięcie na brzegu otoczki może skutkować pewnymi trudnościami w karmieniu).

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji?

Sam zabieg nie jest długi, trwa ok. godziny, jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym pod opieką anestezjologa. Po operacji konieczne jest założenie pacjentce drenów, które umożliwiają odprowadzanie płynów. Jeśli nie wystąpią żadne komplikacje, w szpitalu zostaniesz przez dobę. Przez kilka dni będziesz się czuła obolała – w tym czasie pomocne jest stosowanie leków przeciwbólowych. Następnie przez ok. 4-6 tygodni trzeba nosić specjalne ubranko uciskowe (bieliznę stabilizującą) i unikać gwałtownych ruchów, ćwiczeń i dźwigania ciężarów. 

Czy można implanty zastąpić przeszczepem własnego tłuszczu?

W niektórych wypadkach tak – jeśli pacjentka ma wystarczającą ilość tkanki tłuszczowej do pobrania w innym miejscu, np. na brzuchu. Za pomocą tłuszczyku można powiększyć piersi maksymalnie o jeden rozmiar, pamiętaj też, że nie 100% podanego materiału się przyjmie. O wyborze najlepszej metody zdecyduje lekarz podczas konsultacji.

Czy implanty zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi?

Na takie opinie możesz natknąć się w Internecie. Na szczęście, to nieprawda! Skąd się więc wzięły? Prawdopodobnie związane to jest z tym, że u kobiet z implantami odnotowano wyższą wykrywalność nowotworów piersi – z tego względu, że częściej poddają się one USG w celu kontroli stanu implantów.

Dodaj komentarz

basia98 |

Mysle, ze wazne, oprocz rozmiaru implantu, jest rowniez jego marka. Kobiety glownie zastanawiaja sie jak duze powinny byc ich nowe piersi, ale producent implantu tez ma znaczenie. Np. marka Mentor nalezy do najbezpieczniejszych, ma niski odsetek powiklan i moim zdaniem ich konturowe implanty potrafia wyglądac bardzo naturalnie i subtelnie.

Podobne tematy

implanty piersi

Czy implanty piersi są bezpieczne?

Dyskusje na temat bezpieczeństwa stosowanych implantów piersi trwają od lat. Udział w debacie biorą lekarze z całego świata, także w […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki