PODZIEL SIĘ
cera naczyniowa
Cera naczyniowa to problem, z którym boryka się duża część społeczeństwa. Ze względu na dominujący w naszej szerokości geograficznej fototyp skóry I i II można zaobserwować na przestrzeni lat tendencję wzrostową występowania skóry naczyniowej szczególnie u płci żeńskiej. Głównym czynnikiem sprzyjającym cerze naczyniowej są geny, ale może się ona objawiać również pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych, złego trybu życia lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Jak ją pielęgnować? Jakie zabiegi wybrać? Radzi nasz ekspert.
Karolina Gałajda
Karolina Gałajda, mgr kosmetologii

 

Wyjaśnia nasz ekspert, Karolina Gałajda, mgr kosmetologii, kierownik działu szkoleń i sprzedaży Cosmed24 (www.cosmed24.pl)

Cechą charakterystyczną cery naczyniowej są rozszerzone naczynia włosowate skóry z występującym napadowym lub utrwalonym rumieniem. Skóra naczyniowa bywa trudna w pielęgnacji i wymaga dużej cierpliwości oraz systematyczności. Zbagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do rozwoju trudnego w leczeniu trądziku różowatego. Aby tego uniknąć, konieczna jest prawidłowa pielęgnacja zarówno ta domowa, jak i specjalistyczna w gabinecie kosmetologicznym i dermatologicznym.

Jak powstają rozszerzone naczynia włosowate skóry?

Nasza skóra to jeden z najbardziej unaczynionych narządów. W unaczynieniu skóry wyróżniamy: tętniczą sieć głęboką skóry, tętniczą sieć podbrodawkową i sieć najdrobniejszych tętniczek odchodzących od sieci podbrodawkowej i wnikających do brodawek skóry wpuklających się do warstwy naskórka, tworzących sieć naczyń włosowatych, których stan czynnościowy wpływa na wygląd skóry.
Tylko część naczyń włosowatych brodawek skóry wypełniona jest krwią, reszta to tzw. naczynia spoczynkowe, które są okresowo zamknięte. Kiedy dochodzi do zaburzenia gry naczyń podbrodawkowych, następuje ich nadmierne rozszerzenie, czego następstwem jest utrwalenie się tych rozszerzeń i powstanie teleangiektazji, czyli żywo czerwonych, drobnych naczynek widocznych na skórze twarzy. W zaawansowanym stadium, kiedy rozszerzonych naczyń jest bardzo dużo, przybierają one postać trwałego, rozlanego na skórze rumienia.
Pojedyncze rozszerzone naczynka mogą występować przy każdym rodzaju cery, jednak najbardziej narażone są osoby z cienką, wrażliwą skórą o jasnej karnacji.
Do czynników, które sprzyjają pojawianiu się rozszerzonych naczyń włosowatych zaliczamy:
 • estrogeny – oddziaływają na mięśniówkę naczyń rozluźniająco ułatwiając ich rozszerzanie,
 • okres menopauzy związany z zaburzeniami hormonalnymi,
 • silne emocje i stres, które wpływają na grę naczyniową skóry,
 • zaburzenia krążenia w obrębie skóry,
 • choroby wątroby,
 • promieniowanie UV naturalne i sztuczne (solarium),
 • sauna,
 • gorące, ostre potrawy,
 • używki: nikotyna, alkohol,
 • gwałtowne zmiany temperatur.

Pielęgnacja gabinetowa

W gabinecie dermatologicznym lub kosmetologicznym dostępnych jest wiele urządzeń do walki z rumieniem i naczynkami. Bardzo ważna jest wstępna diagnoza i ocenienie stanu skóry. Jeżeli mamy do czynienia z rumieniem utrwalonym lub napadowym, warto zacząć od serii zabiegów z zastosowaniem intensywnie pulsującego światła IPL  (Intense Pulsed Light). Terapia przy pomocy IPL pozwoli na zmniejszenie intensywności rumienia lub całkowitą jego redukcję.
laser SpiderDo zamykania pojedynczych naczyń krwionośny niezbędne będą zabiegi laserowe. W redukcji naczyń najlepiej sprawdzają się medyczne, światłowodowe lasery diodowe typu Spider lub długopulsowe lasery Nd:Yag. Zasada działania lasera na naczynka polega na absorpcji światła przez hemoglobinę znajdującą się w krwi, co powoduje jej koagulację (żelowanie, krzepnięcie). Skutkuje to całkowitym zniszczeniem naczynka, które w dalszej kolejności jest przez organizm usuwane. Zabiegi IPL i zabiegi laserowe najlepiej wykonywać w okresie jesienno-wiosennym, aby uniknąć powstania nieestetycznych przebarwień.

Pielęgnacja domowa skóry naczyniowej

Jeżeli chcemy, aby efekty zabiegów laserowych utrzymywały się jak najdłużej, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji domowej.
Demakijaż/oczyszczanie skóry – przy cerach naczyniowych zaleca się stosowanie delikatnych preparatów myjących, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry i powodować jej zaczerwienienia. Wskazane będą płyny micelarne, żele micelarne, mleczka lub śmietanki przeznaczone dla skór naczyniowych i wrażliwych. Skóry nie należy mocno pocierać podczas oczyszczania. Ważnym elementem jest też tonizacja, która przywróci skórze jej naturalne pH.
Peeling – w przypadku cer naczyniowych nie zaleca się wykonywania peelingów grubo- ani drobnoziarnistych – mogą one podrażnić już i tak delikatną skórę. W domowym zaciszu można wykonać delikatny peeling enzymatyczny. Jednak jeżeli chcemy oczyścić nasza skórę z resztek zrogowaciałego naskórka, warto udać się do specjalisty. Doświadczony kosmetolog dobierze odpowiedni peeling chemiczny (np. azelainowy lub laktobionowy), który w delikatny sposób usunie warstwę rogową naskórka i  dodatkowo wpłynie na zmniejszenie zmian rumieniowych.
Serum – to ważny punkt w codziennej pielęgnacji. Skoncentrowana formuła substancji aktywnych pozwala na ich penetrację w głąb skóry, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną, która bardzo często w przypadku skór naczyniowych bywa zaburzona, co przekłada się na jej dużą wrażliwość.
Krem – dzienny i nocny. Przy cerach naczyniowych ważne jest, aby używać różnych kremów w zależności od pory dnia i roku. W okresach intensywnego nasłonecznienia skóra naczyniowa musi być chroniona kremem z filtrem o wysokim czynniku SPF – najlepiej SPF 50+. W okresie zimowym dodatkowym bardzo ważnym elementem jest tez stosowanie bogatych, tłustych kremów z lipidami chroniących naszą skórę i naczynia przed mrozem. W pielęgnacji nocnej świetnie sprawdza się kremy z dodatkiem ceramidów oraz witaminami C i E, które będą odbudowywać nasza barierę ochronną.
Sprawdzone składniki aktywne dla cer naczyniowych:
 • Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) – wykazuje działanie silnie regenerujące, przeciwzapalne, poprawia ukrwienie skóry;
 • Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) – uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza kruchość naczynek, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych;
 • Armika górska (Arnica montana) – wzmacnia ściany naczyń włosowatych;
 • Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) – zawiera glikozydy pobudzające krążenie krwi, uelastycznia i wzmacnia naczynia;
 • Witamina C – wykazuje działanie uszczelniające i wzmacniające naczynka krwionośne;
 • Rutyna – zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych;
 • Ceramidy – odbudowują barierę ochronną skóry, przyspieszają regenerację, łagodzą podrażnienia.