Byliśmy na kongresie IMCAS Paris 2019!

474
0
PODZIEL SIĘ

Nasza redakcja jest obecna na największych kongresach medycyny estetycznej w Polsce. Tym razem wybrałyśmy się do Paryża na międzynarodowy kongres IMCAS, jeden z największych na świecie. Brało w nim udział 10 000 uczestników, zaproszono 750 wykładowców, wystawiło się ponad 250 wystawców. Co nam oraz lekarzom biorącym udział w kongresie szczególnie wpadło w oko? 

IMCASWypełniacze kwasu hialuronowego

Kongres odbywa się aż na trzech poziomach – jedno z nich zajęły firmy produkujące kwas hialuronowy. Cała masa marek nieznanych w Polsce lub – znanych od wielu lat na świecie – a w Polsce dopiero „raczkujących”, jak Hyabell niemieckiej firmy Adoderm. – To świetne, bardzo plastyczne preparaty, niezwykle łatwe w podaniu – mówi dr Tomasz Windysz, który współpracuje z marką w Polsce. – Polecam je początkującym lekarzom, bo łatwo „wybaczają błędy”, a efekty nimi uzyskiwane są bardzo naturalne.

Hyabell

Bardzo duże i efektowne stoisko miała też marka Neauvia – która ma polsko-włosko-szwajcarskie korzenie. Warsztaty dla lekarzy z całego świata prowadzili polscy eksperci, współpracujący z Neauvia: dr Piotr Sznelewski, dr Paweł Kubik i dr Bartosz Pawlikowski.

Neauvia IMCAS

 

Nowa substancja znieczulająca w wypełniaczach

Swoją nowość zaprezentowała na kongresie marka Stylage – po raz pierwszy w preparatach kwasu hialuronowego użyto innej niż lidokaina substancji znieczulającej – mepiwakainy, a wykład na ten temat miał dr Marcin Ambroziak, który miał już okazję stosować nowe preparaty i podzielił się z uczestnikami kongresu swoimi doświadczeniami. Mepiwakaina należy do amidowych środków miejscowo znieczulających. Hamuje odwracalnie przewodnictwo impulsów nerwowych wzdłuż włókien nerwowych poprzez oddziaływanie na transport jonowy przez błonę komórkową. Mepiwakaina należy do tej samej rodziny związków co lidokaina i jest powszechnie stosowana w stomatologii. Potwierdzono, że prowadzi do mniejszego rozszerzenia naczyń krwionośnych niż lidokaina. Stanowi składnik preparatów Stylage XXL oraz Stylage Special Lips – zmniejszając ryzyko wystąpienia obrzęków, krwiaków i siniaków u pacjenta.

mepiwakaina Stylagedr Marcin AmbroziakZagęszczanie włosów

Ten temat zawsze jest na topie, a coraz więcej osób mających problem z wypadaniem włosów – w tym mężczyzn – szuka skutecznych metod, które nie wiązałyby się z długim okresem rekonwalescencji i widocznością blizn jak po klasycznym przeszczepie chirurgicznym, w którym pobiera się do implantacji cały pasek skóry z potylicy. W rozwoju nowoczesnych systemów do automatycznej implantacji (włosek po włosku) przodują Amerykanie (SmartGraft, NeoGraft) i Włosi (Biofibre). Prezentowano też mało inwazyjne zabiegi regenerujące cebulki włosów i stymulujące ich odrastanie – w tym zdobywające coraz większą popularność komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe. Na kongresie obecna była koreańska firma Caregen, producent innowacyjnych terapii peptydowych, w tym znanego w Polsce Dr. Cyj Hair Filler czy mezoterapii na skórę głowy Dermaheal HL.

K-Beauty, czyli piękno z Korei

Na kongresie wystawiło się ponad 40 firm z Korei Południowej (jeden z najliczniej „reprezentowanych” krajów), a specjalne sesje wykładowe poświęcono estetyce twarzy o azjatyckiej anatomii. Naszą uwagę przyciągnęła m.in. marka Theraderm, bardzo znana w całej Azji, która wprowadziła nową substancję złuszczającą – kwas octowy z tradycyjnej leczniczej rośliny stosowanej w Korei – kudzu, który ma właściwości porównywalne do TCA, a jest bezpieczniejszy i łagodniejszy dla skóry. Zabieg (i towarzysząca mu linia pielęgnacyjna) jest polecany szczególnie do skóry dojrzałej ze względu na zawarte w kudzu fitoestrogeny, które, jak pokazują badania, podnoszą poziom receptorów estrogenu w skórze.

TheradermMetody regeneracyjne

To zdecydowanie mocno obecny trend i, jak mówi wielu lekarzy, przyszłość medycyny estetycznej. Komórki macierzyste, osocze bogatopłytkowe, aminokwasy, laserowa przebudowa skóry – to wszystko sprzyja regeneracji skóry i jej naturalnemu odmładzaniu od środka. Dr Franciszek Strzałkowski podkreśla też, że wiele uwagi poświęcono metodom łączonym i terapiom skojarzonym, które są bardziej efektywne niż stosowane oddzielnie. Coraz częściej w medycynie łączy się preparaty iniekcyjne z urządzeniami hi-tech, przykładowo: osocze PRP + HIFU czy lasery + kwas hialuronowy, albo dwa urządzenia, np. skoncentrowane ultradźwięki HIFU i laser liftingujący (zabieg Endolift).

dr Franciszek Strzałkowski
dr Franciszek Strzałkowski

Mieliśmy też okazję rozmawiać ze światowej sławy chirurgiem plastykiem, dr. Mario Goisisem, który jest też autorem wielu publikacji, w tym „Atlasu pełnych zabiegów w rejonie twarzy i ciała”, dostępnych też w Polsce. Dr Goisis opowiedział nam o rosnącym zainteresowaniu zabiegami lipofillingu, które w niektórych wypadkach mogą stać się alternatywą dla wypełniaczy i pozwalają w stosunkowo mało inwazyjny sposób zregenerować skórę i poprawić jej owal bez ryzyka nadkorekcji. Doktor poleca komórki tłuszczowe także młodym osobom, aby skorygować w delikatny sposób niedoskonałości twarzy i poprawić jej proporcje, np. poprzez nieinwazyjną zmianę kształtu nosa.

dr Mario Goisis

Zabiegi dodające panom męskości

Bardzo ciekawe warsztaty poprowadziła dr Uta Schlossberger, niemiecka dermatolog światowej sławy, która pokazała, jak za pomocą wypełniaczy poprawić męskie rysy. Jeszcze kilka lat temu modne były chłopięce, delikatne rysy. Dziś chodzi o to, aby podkreślać męskość w twarzy – efekt taki uzyskuje się poprzez wyostrzenie podbródka i kości policzkowych. Podczas warsztatów z marką Hyabell zabiegom poddano małżeństwo (pan na zdjęciu poniżej)!

męskie zabiegi
Podczas zabiegu Hyabell na męskiej twarzy

Ginekologia estetyczna

To kolejny gorący temat kongresu. Obok zabiegów mających na celu rewitalizację pochwy i odmładzanie okolic intymnych (kwas hialuronowy, osocze PRP, lasery), prezentowano techniki penoplastyki, a więc wydłużania czy powiększania penisa, także z użyciem kwasu hialuronowego. Amerykańska marka BTL prezentowała swoje nowości na problemy intymne, w tym dostępne już w Polsce urządzenia: radiofrekwencję BTL Exilis Ultra Femme 360 oraz – świetne! – krzesło BTL Emsella, które w nieinwazyjny sposób, bez zdejmowania ubrania wzmacnia mięśnie dna miednicy, a efekty są odczuwalne już po 3 tygodniach.

BTL EmsellaNowe odsłony znanych marek

Kongres jest też okazją, aby zaprezentować znane i lubiane produkty w nowej odsłonie. W związku z dynamicznym rozwojem zainteresowania zabiegami estetycznymi Filorga 
w styczniu 2019 roku został wyodrębniony Dział Medyczny Filorga pod nazwą 
Fillmed by Filorga („fill” od: wypełniać). Logo znajduje się na preparatach do iniekcji oraz produktach pielęgnacyjnych Skin Perfusion. W nowej odsłonie prezentowane też były wypełniacze marki Croma, wcześniej znane pod nazwą Princess – teraz dostępne jako Saypha. W gamie znajdują się preparaty zarówno z lidokainą, jak i bez niej.

FillmedSaypha wypełniaczeRozszerzona rzeczywistość

Coraz więcej gabinetów korzysta z zaawansowanych urządzeń i aplikacji komputerowych, pozwalających symulować i wizualizować efekty planowanych zabiegów bądź pokazywać pacjentom, jak dokładnie będzie przebiegać zabieg. W Polsce są dostępne m.in. LifeViz czy Visia marki Canfield. Spośród kilku technologii tego typu, obecnych na kongresie, naszą uwagę zwróciła aplikacja Next Motion, dzięki której pacjent widzi strukturę kostną swojej twarzy, mięśnie, tłuszcz i naczynia krwionośne (to ułatwia lekarzowi wytłumaczenie, jak będzie przebiegać zabieg). Kolejna „apka” pozwala symulować efekty zabiegów chirurgicznych.

…gdy technika spotka się z medycyną estetyczną😱😉#imcas2019 #paris #nauka #technologia #medycynaestetyczna Nextmotion

Opublikowany przez WirtualnaKlinika.pl Piątek, 1 lutego 2019

Upiększanie od środka

Suplementy urodowe to dziś coś więcej niż „witaminy”. To zaawansowane medyczne formuły o udowodnionym działaniu, które stymulują regenerację skóry, pobudzają w niej produkcję kolagenu i elastyny, i w ten sposób uzupełniają zabiegi medycyny estetycznej. Na kongresie obecna była marka Nutrakos, która właśnie wchodzi do polskich gabinetów (jako uzupełnienie zabiegu Sunekos) z płynnym suplementem w saszetkach na bazie specjalnego kompleksu aminokwasów. Naszą uwagę zwróciła też francuska marka D-Lab (z suplementami m.in. w postaci pysznych żelków!), a także płynny kolagen niemieckiej marki Elasten.

NutrakosD-lab

 

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.