PODZIEL SIĘ
botoks w usta

Często słyszymy określenie „powiększyła sobie usta botoksem”. Tymczasem jest to sformułowanie zupełnie błędne – botoks w medycynie estetycznej ma szereg zastosowań, ale na tej liście absolutnie nie znajduje się powiększanie ust! 

Botoks, inaczej toksyna botulinowa, botulitoksyna czy jad kiełbasiany, to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie, a dokładnie laseczki o nazwie gatunkowej clostridium botulinum. Na użytek medycyny estetycznej toksyna botulinowa produkowana jest z izolowanych szczepów bakterii, następnie dokładnie oczyszczana i pakowana próżniowo w ampułkostrzykawki czy też fiolki o ściśle określonych dawkach. Dzięki temu jej zastosowanie jest w pełni bezpieczne. Z założenia botulina, jak to toksyna, jest bowiem bardzo trująca! Jednak niewielkie, w pełni kontrolowane porcje, są dla organizmu obojętne, a wręcz przynoszą pozytywne skutki lecznicze.

Na co botoks?

Botoks ma bardzo wiele zastosowań. Początkowo korzystali z niego okuliści i to dzięki nim FDA w 2002 roku zatwierdziła botoks do użytku także w medycynie estetycznej. W ten sposób dziś botoks wykorzystywany jest przede wszystkim do wypełniania zmarszczek, w tym kurzych łapek, bruzd nosowo-wargowych, głębokich zmarszczek na czole czy lwiej zmarszczki między brwiami. Ale nie tylko, bo zastrzyki z botoksem to metoda walki z nadpotliwością, migreną a nawet zgrzytaniem zębami.

Powiększanie ust botoksem? Nie!

Ust nie powiększa się za pomocą botoksu! Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – jad kiełbasiany paraliżuje mięśnie i to dzięki temu mamy wrażenie wypełnienia zmarszczek. Po prostu mięśnie są sparaliżowane i się nie marszczą. Gdybyśmy zdecydowali się na aplikację botoksu w usta, można spodziewać się właśnie efektu sparaliżowania (jak po znieczuleniu dentystycznym) a nie wymodelowania. Do powiększenia ust, korekty ich kształtu czy poprawy kondycji stosuje się wypełniacze.

Ile kosztuje powiększenie ust? Pół mililitra kwasu hialuronowego to koszt od 350 zł (rzadko zdarza się, aby przy jednym zabiegu wykorzystano więcej niż 1 ml). W renomowanym gabinecie powiększenie ust to koszt około. 1200 zł przy użyciu 1 ml najwyższej jakości preparatu.