
Balon żołądkowy
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAWprowadzenie do żołądka balonu Orbera to metoda na redukcję wagi poprzez ograniczenie łaknienia. Balon zmniejsza objętość przyjmowanych posiłków poprzez zapewnienie stałego uczucia sytości, a zniesione uczucie głodu prowadzi do szybkiej utraty zbędnych kilogramów.
Stosowanie balonu Orbera w terapii odchudzającej to uznana metoda leczenia z powodzeniem stosowana w wielu ośrodkach na całym świecie. Balon z płynem o objętości ok. 750 ml umieszczony w żołądku daje stałe uczucie sytości (bywa że poczucie głodu zostaje całkowicie zniesione). Balon wprowadzony jest do żołądka na maksymalnie 6 miesięcy, ponieważ okres ten umożliwia znaczną redukcję nadwagi.
Wskazania
Założenie balonu Orbera to metoda leczenia otyłości, do której zakwalifikowani zostaną pacjenci ze wskaźnikiem masy ciała BMI 27 lub większym. Balon żołądkowy jest stosowany w przypadku otyłości, dużej nadwagi, braku efektu po lekach odchudzających, braku efektów po diecie niskokalorycznej, jako pierwszy etap dłuższego leczenia chirurgicznego, np. przed bypassem żołądkowym, jako forma przygotowania osób z nadwagą i otyłością do innych interwencji chirurgicznych, np. operacji przepukliny czy operacji ortopedycznych, dla poprawy estetyki ciała.
Jak wygląda zabieg?
Założenie balonu do żołądka przypomina gastroskopię. Zresztą sam zabieg zaczyna się właśnie od gastroskopii, podczas której lekarz sprawdza, czy nie występują zmiany, owrzodzenia lub stany zapalne, które uniemożliwią dokończenie procedury. W przypadku braku przeciwwskazań, gastroskop zostaje wycofany, a przez przełyk do żołądka zostaje wprowadzony cewnik zakończony balonem. Ostatnim etapem jest ponowne założenie gastroskopu celem obserwacji etapów wypełniania balonika. Docelowo balon będzie miał pojemność 400 cm3 do 700 cm3. Ponadto do żyły pacjenta przed zabiegiem zostaje wkłuty wenflon, przez który podawane są kroplówki i leki znieczulające. Dzięki temu pacjent znajduje się w stanie krótkotrwałego zamroczenia, a co za tym idzie nie odczuwa dyskomfortu związanego z koniecznością połknięcia wziernika. Również gardło jest miejscowo znieczulone. Warto wiedzieć, że zabieg jest pełni odwracalny, tzn. że można go w każdej chwili przerwać i usunąć balon.
Ile trwa zabieg?
Zabieg założenia balona do żołądka trwa średnio pół godziny.
Efekty zabiegu
Zastosowanie balonu Orbera zapewnia znaczącą większą utratę masy ciała, niż uzyskałoby się jedynie przy pomocy samej diety i aktywności fizycznej. Średnia utrata masy po 6 miesiącach to 15 kg, aczkolwiek znaczna część pacjentów, zwłaszcza z wysoką wyjściową masą ciała, chudnie nawet 30 kilo. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, w tym restrykcyjnej diety.
Zalecenia po zabiegu
Balon jest całkiem niewidoczny i nie odczuwa się jego obecności. Pacjent nie odczuwa praktycznie żadnej zmiany, ponieważ nie ma żadnego niebezpieczeństwa uszkodzenia balonu – może uprawiać sport, latać samolotem etc. Jednak pierwsze dni mogą być trudne, ponieważ u większości pacjentów żołądek ma problem z przyjęciem balonu. W efekcie mogą pojawić się nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki i skurcze. Jest to normalne i trwa średnio 3 dni – żołądek po prostu musi przyzwyczaić się do balonu, a zanim to nastąpi, pracuje najmocniej, jak potrafi, by pozbyć się, strawić lub wyrzucić balonik. Aby pozbyć się tych dolegliwości, lekarz może przepisać leki, które uspokoją skurcze żołądka. Gdy to nastąpi, pojawi się pożądany efekt, a zatem ograniczenie możliwości spożywania dotychczasowej ilości pokarmu. Balon zapewnia stałe uczucie sytości, dzięki czemu pacjent nie myśli o jedzeniu, a gdy już przyjmuje pokarm, wystarczą mu niewielkie ilości. Liczy się, że do normalnej aktywności można powrócić po tygodniu. Stale należy pamiętać, że balon w żołądku jest rodzajem strażnika diety – w przypadku przejedzenia dojdzie do jego podrażnienia i mogą pojawić się skurcze, nudności, wymioty i bóle. Dlatego mając w żołądku balon, należy jeść mało, powoli i starannie rzuć. Aktywność fizyczna nie jest praktycznie w żaden sposób ograniczona, co więcej – sprawi, że kilogramy będą znikały jeszcze szybciej . W pierwszej dobie po założeniu balonu zaleca się dietę płynną. Później 5-6 posiłków dziennie, każdy o niewielkiej objętości. Mając balon żołądkowy należy stosować dietę z wyłączeniem słodyczy, tłustych i pikantnych potraw oraz alkoholu.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zabiegu założenia balona żołądkowego to: zwężenie gardła lub przełyku, zapalenie przewodu pokarmowego, owrzodzenie żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego, stan po resekcji żołądka, przepuklina roztworu przełykowego, choroby psychiczne, ciąża lub karmienie piersią, wcześniejsze operacje żołądka lub jelit, alkoholizm lub uzależnienie od leków.
Średnia cena
Balon żołądkowy to wydatek rzędu co najmniej 8 tysięcy zł, chyba że pacjent ma skierowanie z Narodowego Fundusz Zdrowia.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.