Wpływ kwasów Omega 3-6-9 na skórę
Tzw. zdrowe kwasy tłuszczowe mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym skóry. Wzmacniają barierę hydrolipidową, dzięki czemu skóra jest lepiej nawilżona i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Są niezbędne w „pielęgnacji od środka” skóry atopowej, wrażliwej, a także w czasie zwiększonej ekspozycji na szkodliwe czynniki, takie jak promienie UV, suche powietrze czy… długo noszone maseczki ochronne!
Czym są kwasy Omega?
Kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WKT, PUFA – od: Polyunsaturated Fatty Acids), które mają więcej niż jedno wiązanie podwójne w cząsteczce. Cyfra w nazwie oznacza pozycję pierwszego wiązania podwójnego w łańcuchu węglowym, licząc od grupy metylowej. Kwasy te są podstawowym, niezbędnym materiałem budulcowym i energetycznym organizmu – dlatego nazywa się je niezbędnymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Nie są przez nas produkowane i muszą być dostarczanego wraz z pożywieniem.
Kwasy Omega 3 to przede wszystkim kwasy: alfa-linolenowy ALA (olej lniany, rzepakowy, orzechy, siemię lniane), eikozapentaenowy EPA (ryby morskie, owoce morza) i kwas dokozaheksaenowy DHA (ryby morskie).
Kwasy Omega 6 to kwasy: linolowy LA (oleje roślinne, np. słonecznikowy, z pestek winogron, sojowy, arachidowy, kukurydziany), gamma-linolenowy GLA (nasiona ogórecznika lekarskiego, wiesiołek, olej konopny).
Natomiast kwasy Omega 9 są kwasami jednonienasyconymi (MUFA – od: Monounsaturated Fatty Acids), które posiadają jedno podwójne wiązanie przy 9. atomie węgla licząc od końca łańcucha metylowego. Nie są to kwasy niezbędne – nasz organizm jest w stanie sam je wyprodukować. Mówi się też, że są zaliczane do NNKT warunkowo, ponieważ ich prawidłowa synteza w organizmie jest zależna od dostatecznej ilości kwasów Omega 3 i 6.
Kwasy Omega 9 to przede wszystkim kwasy: oleinowy – bogaty w naturalną witaminę E (oliwa z oliwek, migdały, awokado, siemię lniane, orzechy) oraz erukowy (olej rzepakowy).
Wpływ kwasów Omega 3-6-9 na skórę
Znany jest wpływ zdrowych kwasów tłuszczowych na zdrowie – pomagają obniżyć ciśnienie, zapobiegają chorobom układu krążenia, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie serca, wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych i innych narządów i tkanek. Mają też ogromny wpływ na skórę – przede wszystkim na wzmocnienie bariery hydrolipidowej, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka, której strukturę przyrównuje się do muru – cegiełkami są ściśle do siebie przylegające keratynocyty (komórki skóry), a zaprawą murarską (cementem) – kompleksy lipidów (głównie ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych, steroli i skwalenu). Aż 40% lipidów „cementu” tworzą ceramidy, które zawierają kwas linolowy – jeden z najważniejszych kwasów NNKT. Jego niedobór prowadzi do przesuszenia skóry, a nawet zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy nadmierne rogowacenie naskórka.
Bariera hydrolipidowa łatwo ulega uszkodzeniu poprzez wiele czynników, takich jak promieniowanie UV, mechaniczne uszkodzenia i podrażnienia, detergenty, zmiany temperatur czy stany zapalne (np. w przebiegu atopii). Wtedy skóra szybko ulega podrażnieniu, staje się szorstka, sucha, zaczerwieniona i tym samym jeszcze bardziej podatna na szkodliwy wpływ różnych czynników. Dlatego suplementacja zdrowymi kwasami tłuszczowymi może działać z jednej strony zapobiegawczo, wzmacniając właściwości obronne skóry poprzez odbudowę szczelności jej bariery, a z drugiej – pomagać w sytuacjach, gdy zostaną one już zaburzone.
Wielu dermatologów poleca suplementację zdrowymi kwasami Omega 3-6-9 jako wsparcie w pielęgnacji skóry z dermatozami, np. w przebiegu AZS. Dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona i bardziej odporna na podrażnienia i uszkodzenia. Zdrowe kwasy tłuszczowe mają też działanie przeciwstarzeniowe – działają antyoksydacyjnie (szczególnie bogate w witaminę E kwasy Omega 9), zmiękczają naskórek, zapobiegają przesuszeniu i glikacji białek tworzących tkankę.
Idealne proporcje NNKT
Aby tłuszcze te były naprawdę dla nas zdrowe, muszą występować w organizmie w odpowiednich proporcjach – prawidłowa proporcja kwasów Omega 6 do Omega 3 powinna wynosić między 2:1: a 5:1. Jednak często nasza dieta dostarcza nam dużo więcej kwasów Omega 6 – w proporcji nawet 20:1 w stosunku do Omega 3. Tak duża i długotrwała przewaga kwasów Omega 6 w diecie nie pozostaje obojętna dla organizmu, ponieważ prowadzi do powstawania związków prozapalnych. By przywrócić w organizmie równowagę, należy uzupełniać niedobory kwasów Omega 3.
Olej Sacha Inchi – cudowne źródło Omega 3-6-9
Sacha Inchi to roślina nazywana skarbem Inków. Pozyskiwany z jej nasion olej był stosowany w leczeniu podrażnień i oparzeń skóry. Swoje cudowne właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych w idealnych proporcjach oraz witaminy E będącej silnym antyoksydantem, a także wyjątkowej trwałości i stabilności (nie wymaga stosowania dodatków przeciwutleniających). Nic więc dziwnego, że czysty olej Sacha Inchi stanowi doskonałe źródło suplementacji – regularnie stosowany nawilża i zmiękcza skórę, wzmacnia barierę hydrolipidową, zapobiegając podrażnieniom i stanom zapalnym.
D-LAB Omega 3-6-9
Nutrikosmetyki francuskiej marki D-LAB zawierają wyłącznie naturalne składniki w idealnie wyważonej koncentracji i wysoce bioprzyswajalnej formie. Preparat Omega 3-6-9 to czysty 100% olej Sacha Inchi (z roślin uprawianych w Peru, w regionie San Martin, zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu).
2 kapsułki (dzienna dawka) zawierają 1 g oleju Sacha Inchi, a w nim:
- 490 mg kwasów Omega 3
- 390 mg kwasów Omega 6
- 90 mg kwasów Omega 9
Testy satysfakcji prowadzone na grupie 25 osób wykazały, że po miesiącu stosowania:
- 100% potwierdza nawilżenie skóry
- 88% uważa, że skóra uległa wygładzeniu
- 84% zauważyło, że skóra stała się bardziej promienna
- 60% zaobserwowało lepsze gojenie skóry
Wskazania do stosowania
- Skóra sucha i przesuszona
- Okres jesienno-zimowy związany z przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach i zmianami temperatury
- Podrażnienia i przesuszenie skóry wskutek działania czynników mechanicznych, np. częstego noszenia maseczek ochronnych na twarzy (wiele osób obserwuje zaczerwienienie i pieczenie skóry)
- Skóra wrażliwa i podatna na podrażnienia
- Atopowe zapalenie skóry i inne dermatozy
- Profilaktyka przeciwstarzeniowa – dla każdego rodzaju skóry