WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Uroda dziedziczona po mamie

Jakie cechy urody dziedziczymy po mamie? Czy sposób, w jaki starzeje się nasza skóra, jest zależny od genów? Jakie nawyki urodowe warto przejąć od mamy? 

Dziedziczone cechy urody

Często zdarza się, że córka wygląda jak kopia swojej mamy z młodości. Nic dziwnego, to właśnie po mamach dziedziczymy cechy urody decydujące o kształcie i proporcjach twarzy, dlatego podobieństwo bywa bardzo duże – zwłaszcza gdy porówna się zdjęcia córki i mamy w podobnym wieku. Z badań przeprowadzonych przez naukowców King’s College w Londynie wynika, że po mamie córki dziedziczą przede wszystkim takie cechy wyglądu, jak:
 • kształt nosa (aż w 66%),
 • kształt rynienki podnosowej,
 • budowę kości policzkowych,
 • kształt wewnętrznych kącików oczu,
 • wygląd obszaru pod ustami.
To właśnie te cechy (szczególnie budowa dolnej partii twarzy) w dużym stopniu decydują o podobieństwie. To one też mają wpływ na to, jak będziemy się starzeć, np. czy pojawi się skłonność do tworzenia chomików albo podwójnego podbródka („jeśli chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądać twoja żona w przyszłości, popatrz na swoją teściową”) :-). Szerokie kości policzkowe, mocna żuchwa – dłużej trzymają napięcie skóry i generalnie takie twarze wolniej się starzeją. Genetycznie uwarunkowana może też być skłonność do tworzenia się cieni pod oczami (naczynia krwionośne przebijają przez cienką skórę).

jakie cechy urody dziedziczymy po mamieDziedziczone tempo starzenia

W pewnym stopniu dziedziczymy też tempo i sposób, w jaki starzeje się skóra – związane to jest z teorią tzw. starzenia mitochondrialnego. Mitochondria to nasze „komórkowe elektrownie” – organelle te dostarczają energii niezbędnej do sprawnych procesów ochronnych i naprawczych zachodzących w każdej komórce naszego organizmu. W obszarach ich błon znajduje się większość enzymów biorących udział w wytwarzaniu ATP (adenozynotrifosforanu) – biologicznie użytecznej energii dla każdej komórki organizmu. Co ciekawe, mitochondria posiadają własny materiał genetyczny – który dziedziczymy wyłącznie po matkach. W nim zaprogramowane jest tempo starzenia się skóry związane z mutacjami DNA. Genetycznie uwarunkowane ubytki w DNA mitochondrialnym przyspieszają śmierć komórek. Jeśli więc dziedziczymy po mamie mutacje DNA w mitochondriach, szybciej się starzejemy.
Czytaj też więcej o testach genetycznych pomocnych w planowaniu zabiegów >
Kate Hudson i Goldie Hawn
Kate Hudson z mamą – Goldie Hawn

Dziedziczone nawyki

Uważa się jednak, że geny tylko w 20% są odpowiedzialne za sposób starzenia się – reszta to styl życia i narażanie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Ale także w tym obszarze nasze mamy mają wiele do powiedzenia – to one bowiem w dużym stopniu kształtują w córkach nawyki żywieniowe, umiejętność relaksacji czy odpowiedniej pielęgnacji, z którymi zostaną na całe życie. W zdrowym stylu życia dużą rolę odgrywa sen, który jest też niezwykle ważny dla zachowania młodości skóry – co ciekawe, mamy „obdarowują” nas też wzorcami spania. Badania opublikowane w magazynie „Sleep Medicine” wykazały, że dzieci matek – „nocnych marków” – później kładą się spać i wstają niewyspane. Nocne nawyki ojców nie mają na to wpływu! Dlatego ciesz się, jeśli twoja mama lubi się wyspać:-)
Badania pokazują też, że kobiety dziedziczą po swoich mamach wiek, w jakim przechodzą menopauzę (oczywiście wpływ mają na to też czynniki zewnętrzne, np. palaczki statystycznie przekwitają wcześniej). A menopauza oznacza nasilenie objawów starzenia się związane z gwałtowną utratą kolagenu, pogłębieniem zmarszczek i przesuszeniem skóry.

Urodowe nawyki

Kobiety wiele nawyków związanych z wyglądem przejmują od swoich mam. Według różnych ankiet i badań wynika, że są to głównie takie porady, jak:
 • przed snem zrób dokładny demakijaż
 • siedź prosto
 • unikaj słońca
 • inwestuj w kosmetyki dobrej jakości
 • pamiętaj, że twarz nie kończy się na brodzie, nakładaj go też na szyję
 • nakładaj podkład dokładnie na linię żuchwy
 • w podkreślaniu urody trzymaj się zasady: „mniej znaczy więcej”
 • brwi reguluj tylko od dołu
 • w makijażu podkreślaj oczy bądź usta – nie jedno i drugie
 • po umyciu włosów spłucz je zimną wodą, aby zamknąć łuski
 • nie wychodź z domu bez nałożenia szminki i maskary
 • daj odpocząć swojej skórze od makijażu, jeśli nie wychodzisz z domu
Badania pokazują też, że ponad 50% kobiet przejmuje nawyki pielęgnacyjne od swoich mam, a 30% dba w podobny sposób o swoje włosy. Ok. 1/4 kobiet ma też podobny styl ubierania (lub wspólne elementy) co mama.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki