Uroda dziedziczona po mamie
Jakie cechy urody dziedziczymy po mamie? Czy sposób, w jaki starzeje się nasza skóra, jest zależny od genów? Jakie nawyki urodowe warto przejąć od mamy?
Dziedziczone cechy urody
Często zdarza się, że córka wygląda jak kopia swojej mamy z młodości. Nic dziwnego, to właśnie po mamach dziedziczymy cechy urody decydujące o kształcie i proporcjach twarzy, dlatego podobieństwo bywa bardzo duże – zwłaszcza gdy porówna się zdjęcia córki i mamy w podobnym wieku. Z badań przeprowadzonych przez naukowców King’s College w Londynie wynika, że po mamie córki dziedziczą przede wszystkim takie cechy wyglądu, jak:
- kształt nosa (aż w 66%),
- kształt rynienki podnosowej,
- budowę kości policzkowych,
- kształt wewnętrznych kącików oczu,
- wygląd obszaru pod ustami.
To właśnie te cechy (szczególnie budowa dolnej partii twarzy) w dużym stopniu decydują o podobieństwie. To one też mają wpływ na to, jak będziemy się starzeć, np. czy pojawi się skłonność do tworzenia chomików albo podwójnego podbródka („jeśli chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądać twoja żona w przyszłości, popatrz na swoją teściową”) :-). Szerokie kości policzkowe, mocna żuchwa – dłużej trzymają napięcie skóry i generalnie takie twarze wolniej się starzeją. Genetycznie uwarunkowana może też być skłonność do tworzenia się cieni pod oczami (naczynia krwionośne przebijają przez cienką skórę).
Dziedziczone tempo starzenia
W pewnym stopniu dziedziczymy też tempo i sposób, w jaki starzeje się skóra – związane to jest z teorią tzw. starzenia mitochondrialnego. Mitochondria to nasze „komórkowe elektrownie” – organelle te dostarczają energii niezbędnej do sprawnych procesów ochronnych i naprawczych zachodzących w każdej komórce naszego organizmu. W obszarach ich błon znajduje się większość enzymów biorących udział w wytwarzaniu ATP (adenozynotrifosforanu) – biologicznie użytecznej energii dla każdej komórki organizmu. Co ciekawe, mitochondria posiadają własny materiał genetyczny – który dziedziczymy wyłącznie po matkach. W nim zaprogramowane jest tempo starzenia się skóry związane z mutacjami DNA. Genetycznie uwarunkowane ubytki w DNA mitochondrialnym przyspieszają śmierć komórek. Jeśli więc dziedziczymy po mamie mutacje DNA w mitochondriach, szybciej się starzejemy.
Czytaj też więcej o testach genetycznych pomocnych w planowaniu zabiegów >
Dziedziczone nawyki
Uważa się jednak, że geny tylko w 20% są odpowiedzialne za sposób starzenia się – reszta to styl życia i narażanie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Ale także w tym obszarze nasze mamy mają wiele do powiedzenia – to one bowiem w dużym stopniu kształtują w córkach nawyki żywieniowe, umiejętność relaksacji czy odpowiedniej pielęgnacji, z którymi zostaną na całe życie. W zdrowym stylu życia dużą rolę odgrywa sen, który jest też niezwykle ważny dla zachowania młodości skóry – co ciekawe, mamy „obdarowują” nas też wzorcami spania. Badania opublikowane w magazynie „Sleep Medicine” wykazały, że dzieci matek – „nocnych marków” – później kładą się spać i wstają niewyspane. Nocne nawyki ojców nie mają na to wpływu! Dlatego ciesz się, jeśli twoja mama lubi się wyspać:-)
Badania pokazują też, że kobiety dziedziczą po swoich mamach wiek, w jakim przechodzą menopauzę (oczywiście wpływ mają na to też czynniki zewnętrzne, np. palaczki statystycznie przekwitają wcześniej). A menopauza oznacza nasilenie objawów starzenia się związane z gwałtowną utratą kolagenu, pogłębieniem zmarszczek i przesuszeniem skóry.
Urodowe nawyki
Kobiety wiele nawyków związanych z wyglądem przejmują od swoich mam. Według różnych ankiet i badań wynika, że są to głównie takie porady, jak:
- przed snem zrób dokładny demakijaż
- siedź prosto
- unikaj słońca
- inwestuj w kosmetyki dobrej jakości
- pamiętaj, że twarz nie kończy się na brodzie, nakładaj go też na szyję
- nakładaj podkład dokładnie na linię żuchwy
- w podkreślaniu urody trzymaj się zasady: „mniej znaczy więcej”
- brwi reguluj tylko od dołu
- w makijażu podkreślaj oczy bądź usta – nie jedno i drugie
- po umyciu włosów spłucz je zimną wodą, aby zamknąć łuski
- nie wychodź z domu bez nałożenia szminki i maskary
- daj odpocząć swojej skórze od makijażu, jeśli nie wychodzisz z domu
Badania pokazują też, że ponad 50% kobiet przejmuje nawyki pielęgnacyjne od swoich mam, a 30% dba w podobny sposób o swoje włosy. Ok. 1/4 kobiet ma też podobny styl ubierania (lub wspólne elementy) co mama.