Okulary do pracy przy komputerze
Dużo czasu spędzasz przed monitorem? I do tego masz już objawy tzw. starczowzroczności i pierwsze problemy z czytaniem z bliska? Jakie okulary wybrać? Czy soczewki progresywne będą dobrym rozwiązaniem?
Zapytaliśmy eksperta, Anny Jamiołkowskiej ze Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Megalens w Warszawie.
Dla kogo są przeznaczone okulary progresywne?
– Z wiekiem mięśnie gałek ocznych tracą zdolność do akomodacji i pojawiają się problemy z ostrością widzenia z różnych odległości. Dlatego praktycznie każda osoba po 40-45. roku życia potrzebuje okularów do czytania (to tzw. prezbiopia, czyli starczowzroczność). Typowe szkła do bliży korygują jednak tylko widzenie do 40 cm – żeby widzieć wyraźnie na dalsze odległości, trzeba zdjąć okulary do czytania, patrzeć ponad nimi lub wymienić je na drugą parę okularów do dali. Lepszym, choć ciągle niedoskonałym rozwiązaniem, są szkła dwuogniskowe, które są podzielone na dwie części – jedna przeznaczona jest do patrzenia w dal, a druga do widzenia z bliska. Zamglone jest jednak widzenie obszaru w pośredniej odległości. Najlepszym rozwiązaniem są właśnie okulary progresywne, które zapewniają ostrość widzenia na każdą odległość, bez konieczności zmiany okularów.
Jak działają szkła progresywne nowej generacji? Czy łatwo przyzwyczaić się do patrzenia przez nie na świat?
– Okulary progresywne posiadają kilka obszarów korekcyjnych. Górna część szkieł odpowiada za widzenie dali, środkowa za widzenie odległości pośrednich, natomiast dolna za widzenie bliży. To oznacza, że posiadając tylko jedną parę okularów można bez problemu odczytać informacje o składzie kosmetyku na opakowaniu, napisać maila w komputerze i zobaczyć, jaki numer ma nadjeżdżający z daleka autobus. Szkła progresywne nowej generacji, takie jak Varilux X series, dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają pacjentowi płynne przejście mocy pomiędzy różnymi odległościami i wyraźne widzenie podczas wykonywania dowolnych ruchów, a także szerokie pole widzenia obuocznego, bez odczuwalnego zniekształcenia obrazu na peryferiach. Soczewki te są wyposażone w funkcję stabilizacji obrazu w ruchu, dzięki czemu nie występuje problem pływania obrazu. Większość osób od razu po założeniu okularów doświadcza wszystkich korzyści szkieł progresywnych i potrzebuje zaledwie kilku dni, aby nauczyć się w pełni z nich korzystać – pod warunkiem że szkła zostały dobrze dobrane do potrzeb pacjenta.
Jak zatem prawidłowo je dobrać?
– Polecane przez nas szkła Varilux X series są „szyte na miarę” – można je spersonalizować i dopasować do potrzeb każdego pacjenta, ponieważ każdy z nas zachowuje się inaczej podczas czytania czy pracy na komputerze. W Megalens korzystamy z najnowocześniejszych przyrządów wspomagających dobór szkieł progresywnych. Jednym z nich jest Visioffice – zaawansowany system wideocentracji, pozwalający na dynamiczny pomiar oka w technologii 3D i ustalenie z niezwykłą dokładnością wszystkich możliwych parametrów wymaganych dla szkieł okularowych (m.in. rozstaw źrenic, kąt nachylenia i krzywizny oprawy, środek obrotu gałki ocznej, kształt oprawki, sposób poruszania głową i oczami).
Współcześni czterdziestolatkowie dużo czasu spędzają przed ekranami urządzeń cyfrowych. Jaki wpływ mają one na oczy?
– Podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi nasze oczy narażone są na działanie wysokoenergetycznego światła niebieskiego (HEV). Jest ono składnikiem światła słonecznego – trzyma nas w gotowości do pracy w ciągu dnia i broni przed sennością, poprawia nastrój, ale jest też niebezpieczne. Najbardziej zagrożone są oczy, zwłaszcza siatkówka, której długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), które jest główną przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych, bądź zaćmy. W materiał soczewek Varilux X series został wkomponowany Eye Protect System, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem światła niebieskofioletowego, a jednocześnie przepuszcza korzystne światło niebieskoturkusowe, odpowiedzialne m.in. za regulacje zegara biologicznego człowieka. Osobom w wieku 45-65 lat z objawami starczowzroczności, które często korzystają z urządzeń cyfrowych, polecamy też soczewki Varilux Digitime, które zapewniają wyraźne widzenie z bliska i z odległości pośrednich, a jednocześnie chronią oczy. Powodują one, że oczy nie męczą się tak bardzo nawet podczas długiego korzystania z urządzeń cyfrowych, zapewniają lepszą czytelność małych znaków i pozwalają na zachowanie naturalnej pozycji ciała podczas pracy przy komputerze. To jedyne na rynku szkła, dobierane indywidualnie pod względem odległości oczu od ekranu:
- Varilux Digitime Near – dla osób dużo korzystających ze smartfonów i tabletów,
- Varilux Digitime Mid – dla osób preferujących w codziennej pracy komputery,
- Varilux Digitime Room – dla osób pracujących na dużych ekranach.
To świetne rozwiązanie dla osób po 40. roku życia jako „okulary do komputera”. Soczewki Varilux Digitime są też dostępne z powłoką antyrefleksyjną Crizal Prevencia, która zapewnia najwyższą ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskofioletowego, poprawę kontrastu oraz eliminację odblasków.
Czy młodsze osoby dużo czasu spędzające przed ekranami cyfrowymi też powinny nosić okulary z powłoką ochronną?
– Jak najbardziej! Czytanie tekstów z bliska, zwłaszcza na małych urządzeniach, to dla oczu bardzo duży wysiłek. Wzrok szybko się męczy i pojawiają się problemy z ostrością widzenia. Osobom w wieku 20-40 lat, które dużo korzystają z urządzeń cyfrowych, polecamy jednoogniskowe soczewki Essilor Eyezen, które wspomagają proces akomodacji oka i zmniejszają zmęczenie oka nawet przy długotrwałej pracy przed ekranem. Pozwalają na lepszą czytelność nawet małych znaków i liter, przy zachowaniu naturalnej pozycji ciała. Soczewki Eyezen są dostępne w różnych wariantach w zależności od wieku pacjenta i zakresu akomodacji, a także z powłoką Crizial Prevencia, która nie tylko chroni oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskofiletowego, ale też przed odbiciami światła (antyrefleks), zarysowaniami, brudem, kurzem i wodą, co zapewnia optymalne widzenie i trwałą przejrzystość.