WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

leczenie żylaków przed po

Laserowe leczenie żylaków

Żylaki i teleangiektazje widoczne na nogach są coraz częstszym problemem także młodych osób. Związane są m.in. z siedzącym trybem życia i nieprawidłową dietą. Najbardziej skuteczną metodą ich leczenia jest laseroterapia – zarówno tzw. endożylna, jak i przezskórna. Na czym polegają te metody i na jakie efekty możesz liczyć? Wyjaśnia ekspert, dr n. med. Wojciech Mikusek, specjalista chirurgii i angiologii. 

dr Wojciech MikusekNasz ekspert: dr n. med. Wojciech Mikusek jest specjalistą chirurgii i angiologii. Od ponad 20 lat głównie zajmuje się flebologią, czyli chorobami żył. Specjalizuje się w diagnostyce i nowoczesnym, małoinwazyjnym leczeniu żył powierzchownych kończyn dolnych. Przeprowadza wewnątrzżylne ablacje laserowe niewydolnych naczyń żylnych – obecnie tego typu leczenie, uzupełnione skleroterapią, stanowi światowy standard w leczeniu żylaków. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Uczestnik i wykładowca staży oraz warsztatów, w renomowanych ośrodkach w kraju i za granicą. Pracuje w:

Kogo zwykle dotyczy problem żylaków?

– Problem niewydolności żylnej kończyn dolnych dotyczy ogromnej liczby pacjentów. Choroba przybiera różne postacie kliniczne. Często niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, wpływa też na estetykę. Należy pamiętać, iż chorują również dzieci, żylaki coraz częściej też pojawiają się u młodych osób, co jest związane m.in. z siedzącym trybem życia. Dlatego tak niezmiernie istotna jest profilaktyka i zachowania prozdrowotne.

Dlaczego lasery są najlepszą metodą leczenia żylaków?

– W ostatnich latach dokonał się we flebologii ogromy przełom technologiczny. Leczenie przyczyn niewydolności żył powierzchownych kończyn dolnych stało się bezpieczne i skuteczne. Warsztat współczesnego flebologa oparty jest obecnie na technologiach laserowych. Endożylne małoinwazyjne zamknięcie niewydolnego odcinka naczynia jest światowym standardem w leczeniu refluksu żylnego – występuje on wtedy, gdy zastawki znajdujące się w zdrowych żyłach nóg i ukierunkowujące przepływ krwi do serca przestają poprawnie działać, przez co krew płynie w odwrotnym kierunku i zalega w żyłach podudzi, co objawia się widocznymi żylakami i opuchnięciami. Jednak w Polsce, corocznie, nadal wykonuje się najwięcej zabiegów chirurgicznych (refundacja NFZ), które są obarczone większą ilością powikłań i znacznie dłuższą rekonwalescencją.

Jak wygląda endożylne zamykanie naczyń?

– Istnieje kilka technik endożylnego leczenia żylaków: termiczne (laser, RF), chemiczne lub mechano-chemiczne (skleroterapia pianowa w wielu odmianach, klej). Techniki te można ze sobą łączyć, w zależności od problemu rozpoznanego w USG. Laser endożylny jest najbardziej skuteczną metodą w przypadku refluksu żylnego – najskuteczniej, w sposób kontrolowany, najmniej inwazyjny, pozwala na zamknięcie naczyń będących jego źródłem. W wyniku działania lasera dochodzi do szybkiej przebudowy i resorpcji ściany naczynia. Pacjenci po takim zabiegu zachowują praktycznie normalną aktywność zawodową i sportową.

Jak wygląda laserowy zabieg endożylny?

– Wykorzystuję do niego najnowocześniejszy laser endożylny Leonardo o długości 1470 nm, którego technologia do minimum redukuje skutki uboczne. Starsze typy laserów (810, 940, 980, 1064 nm) miały podobną skuteczność, ale ich działanie obarczone było większą ilością powikłań związanych z dużą głębokością penetracji światła poza żyłę (przebarwienia, porażenia nerwu, oparzenia naskórka). Zabieg zawsze wykonujemy w miejscowym znieczuleniu tumescencyjnym (nie tylko zapewnia ono bezbolesność zabiegu, ale też jest buforem zabezpieczającym okoliczne tkanki), a światłowód lasera jest wprowadzany do żyły przez cienki cewnik, pod kontrolą USG. Zabieg nie wymaga cięcia skóry, jest krótki i bardzo skuteczny – całkowita resorpcja żyły następuje w ciągu 1 roku u 96% pacjentów, a w 50% przypadków nie trzeba wykonywać dodatkowych zabiegów usuwania żylaków.

laser endożylny Leonardo
Laser endożylny Bioltice Leonardo to złoty standard w endożylnym usuwaniu żył odpiszczelowych. Nie uszkadza otaczających żyłę tkanek, jest bardzo skuteczny w usuwaniu zarówno małych, jak i dużych żył

Po zabiegu pacjent musi nosić ubranie uciskowe przez około miesiąc. Wizyty kontrolne odbywają się po 7 dniach od zabiegu, następnie po 4 tygodniach. Co ważne, dzięki zastosowaniu zaawansowanego technologicznie włókna dwupierścieniowego możliwe stało się wykonywanie zabiegów również w okresie letnim bez konieczności noszenia pończoch. Światłowód ten zapewnia równomierne naświetlenie żyły i umożliwia zamykanie większych żył zasilających żylak. Brak zasilania żylaka powoduje na ogół jego zanikanie. W połączeniu z laserem 1470 nm wyeliminował on praktycznie ból pozabiegowy i pacjenci nie muszą zażywać leków przeciwbólowych. W przypadku, gdy w kilka tygodni po zabiegu endożylnym pozostaje konieczność zamknięcia żylaków lub mniejszych naczyń, wykonujemy echoskleroterapię pianową. W przypadku niewielkich i płycej położonych żylaków (tzw. pajączków) możemy natomiast zastosować przezskórne zabiegi laserowe.

leczenie żylaków przed po
Przezskórne usuwanie naczyń laserem Inmode Vasculaze 1064nm – przed zabiegiem i po 30 dniach.

Na czym polega przezskórne usuwanie naczyń?

Inmode Vasculaze– Zabieg przezskórnego usuwania naczyń polega na przenikaniu światła przez skórę i pochłanianiu się w hemoglobinie zawartej we krwi. Wytworzone w ten sposób ciepło uszkadza termicznie ścianę naczynia, co prowadzi do jego zamknięcia i usunięcia. Terapia ta jest przeznaczona do usuwania żył do średnicy ok. 3-4 mm położonych na głębokości do 3 mm. Na początku robimy test polegający na naświetleniu wybranego naczynia – aby ustawić optymalne parametry do zabiegu. Jest on, niestety dosyć bolesny, ponieważ naczynia są dość dużym celem i ilość wytwarzającego się w nich ciepła powoduje, że zabiegowi towarzyszy chwilowy (ułamek sekundy) ból. Niestety, nie potrafimy znieczulić naczyń, ponieważ wszelkie zabiegi znieczulające usuwają z nich krew, a więc to, w czym pochłania się laser. Dobre lasery, takie jak Inmode Vasculaze (laser diodowy 1064 nm), na którym pracuję, są wyposażone w systemy chłodzenia, co podnosi komfort zabiegu. Małe naczynia usuwane są fizjologicznie do 6 tygodni, a duże nawet do 12 tygodni. Zwykle wykonujemy 3 zabiegi do uzyskania pełnej redukcji naczyń.

Dziękuję za rozmowę.

Zabiegi laserowego leczenia żylaków wykonasz w:

Varixmed Specjaliści
ul. Feliksa Nowowiejskiego 20, Zabrze
tel. +48 606 683 716 / 795 061 892
www.varixmedspecjalisci.medfile.pl

Europejskie Centrum Flebologii Angelius
ul. Fabryczna 13D, 40-611 Katowice
tel. +48 695 654 722
www.europejskiecentrumflebologii.pl

Przychodnia AVIMED
Plac Stefana Żeromskiego 1, 41-902 Bytom
tel. +48 508 328 728, 32 389 88 63
www.avimed.pl

Wyłącznym dystrybutorem laserów Leonardo i Vasculaze jest:

Sharpol logo

www.shar-pol.pl

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki