
Czy powodem bólu głowy przy schylaniu mogą być zatoki?
Ból zatok jest dość częstą dolegliwością, w której przebiegu charakterystyczny jest również towarzyszący mu ból głowy. Zatokowy ból głowy jest opisywany przez cierpiące na niego osoby jako pulsujący lub rozpierający. Może promieniować nawet do szyi i nasila się szczególnie przy pochylaniu. Jak sobie z nim radzić?
Kiedy dochodzi do zapalenia zatok?
Jeśli chodzi o stan zapalny zatok, to najczęściej infekcją objęte zostają zatoki przynosowe. Stąd właśnie ból może obejmować również okolicę skroni. Dlatego też najczęstszymi objawami zapalenia zatok są właśnie ból głowy, ale też ból twarzy, wodnisty katar i utrudnione oddychanie przez nos, ból gardła, gorączka, a także uczucie ciężkości w głowie. Przy zapaleniu zatok bardzo charakterystyczny jest ból głowy przy schylaniu.
Zapalenie zatok zazwyczaj występuje jako powikłanie po przeziębieniu, grypie lub w przebiegu infekcji dróg oddechowych, zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej. W czasie choroby błona śluzowa zatok staje się obrzęknięta, co prowadzi do blokady ujść zatok i utrudnienia odpływu wydzieliny. W tej sytuacji bakterie zaczynają się namnażać, potęgując infekcję.
Infekcjom zatok sprzyjają alergie, ale też choroby autoimmunologiczne, polipy nosa i wady anatomiczne zatok lub przegrody nosa. Warto pamiętać, że może je wywołać również nadmierne palenie tytoniu, stąd też osoby z grupy ryzyka to przede wszystkim palacze, alergicy, ale też osoby mieszkające w lokalizacjach charakteryzujących się dużym zanieczyszczeniem powietrza.
Jak leczyć zatoki?
Leczenie zapalenia zatok zawsze zależy od przyczyny zakażenia. W przypadku infekcji wirusowej zatok zazwyczaj wystarczy leczenie objawowe, czyli leki przeciwbólowe oraz te o działaniu przeciwzapalnym. Dużą skutecznością charakteryzują się te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jeśli infekcja ma bardziej ogólny charakter, warto sięgnąć również po te o działaniu przeciwgorączkowym. W przebiegu zapalenia zatok należy zapobiegać przesuszaniu się śluzówki. Skuteczne jest nawilżanie powietrza (jeśli nie mamy nawilżacza, wystarczy w pokoju, w którym przebywamy powiesić wilgotny ręcznik lub po prostu pranie). Ulgę przynosi też płukanie nosa solą fizjologiczną.
W przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz może przepisać antybiotyki. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy objawy są uporczywe i trwają dłużej niż kilka tygodni, konieczna może być kolejna konsultacja. W każdym przypadku podejrzenia zapalenia zatok, zwłaszcza o charakterze przewlekłym należy skonsultować się z lekarzem.
Domowe sposoby na ból zatok
Wśród domowych sposobów radzenia sobie z bólem warto wspomnieć o ciepłych kompresach na twarz. Wyższa temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i ułatwia odpływ wydzieliny z zatok, ułatwiając też oddychanie. Ulgę przyniesie nałożenie ciepłego ręcznika na twarz na kilka minut lub korzystanie z inhalatorów parowych, które dostępne są w większości aptek. Właściwości przeciwzapalne ma także napar z imbirem i miodem, więc może pomóc w łagodzeniu objawów.
Artykuł partnera