
10 zasad bezpiecznej medycyny estetycznej
Zachęcamy do korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. To nie fanaberia, ale doskonały sposób, aby zahamować upływ czasu, poprawić niedoskonałości natury i podkreślić urodę. Najważniejsze – aby robić to rozsądnie, z umiarem, u doświadczonych lekarzy i specjalistów, z użyciem preparatów wysokiej jakości. Zobacz, jakich zasad przestrzegać – przedstawiamy nasze top ten bezpiecznego korzystania z zabiegów medycyny estetycznej (których same przestrzegamy).
# 1 Wybieram sprawdzoną klinikę
Kliniki i lekarze o ugruntowanej renomie są najbardziej bezpiecznym wyborem. W Internecie jest już wiele opinii na ich temat – warto je czytać, filtrując hejt i pomówienia, jakich w Internecie nie brakuje, a także „słodkie laurki”, które są pisane przez marketing. Na pewno doświadczenie pracujących w nich lekarzy (często będących właścicielami) jest gwarancją jakości i bezpieczeństwa zabiegu. Sprawdź ich kwalifikacje, pooglądaj wiszące w klinice certyfikaty. Pamiętaj też, że gabinety, w których wykonuje się zabiegi medyczne, a do takich należy choćby podanie wypełniacza czy botoksu, muszą spełniać określone warunki sanitarno-epidemiologiczne. To istotne dla uniknięcia ryzyka zakażenia chorobami osób trzecich!
# 2 Zabiegi medyczne wykonuję wyłącznie u lekarza
Zabiegi iniekcyjne mają charakter medyczny, a nie kosmetyczny. Dlatego powinni je wykonywać lekarze – choć prawo jasno tego nie określa. To ważne z prostej przyczyny – lekarz jest przygotowany (kilka lat studiów, nie tylko krótki kurs!) do przeprowadzania tego typu zabiegów i wie, jak pomóc pacjentowi w razie pojawienia się działań niepożądanych (bo to zawsze się może wydarzyć). Ma pod ręką leki, może wystawić receptę, wie, jak działać nie tylko na skórę, ale też ogólnoustrojowo, gdy coś pójdzie nie tak. Albo natychmiastowo pomóc, gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego w reakcji na podawaną substancję lub omdlenie w trakcie zabiegu. Czy taką wiedzę ma Twoja, choćby najlepsza, kosmetyczka albo fryzjer, który pokątnie robi botulinę (bo i o takich przypadkach słyszałyśmy)?! Oni z kolei świetnie znają się na swoim fachu i żaden lekarz ich w tym nie zastąpi:-)
# 3 Wiem, jakim preparatem ma być wykonany zabieg
Czasami kontaktują się z nami czytelniczki po estetycznych „wpadkach”. Przykładowo – jedna z nich skusiła się na promocję w nieznanym gabinecie, preparatem niewiadomego pochodzenia. Robiła, wydawałoby się, prosty zabieg – mezoterapię na okolicę oczu. Od 3 lat ma widoczne grudki pod oczami, których nie była w stanie ruszyć hialuronidaza, nie jest to więc kwas hialuronowy. Chcesz ryzykować? My nie! Zawsze pytaj, jakim preparatem jest robiony zabieg, jak działa w skórze, zwróć uwagę, czy jest otwierany na Twoich oczach. Dotyczy to wszystkich zabiegów profesjonalnej poprawy wyglądu, a szczególnie tych wykonywanych podskórnie, a więc też makijażu permanentnego.
# 4 Pytam i nie czuję się skrępowana!
Wiele pacjentek mówi, że nie dopytują się o szczegóły zabiegu, a tym bardziej o kwalifikacje specjalisty, ponieważ po prostu czują się skrępowane i nie chcą wyjść na nieufne lub podejrzliwe. Nic bardziej mylnego! Dobry lekarz po pierwsze chwali się swoimi osiągnięciami (na stronie internetowe, w klinice), po drugie – sam chętnie zdradza szczegóły zabiegu. W trakcie rzetelnie przeprowadzonej konsultacji poprzedzającej zabieg informuje o jego szczegółach, przebiegu i możliwych powikłaniach. W trakcie jego wykonywania – informuje na bieżąco, jak się czujesz, mówi, jakie etapy kolejno wykonuje. Na koniec daje zalecenia odnośnie pielęgnacji pozabiegowej i umożliwia kontakt w razie wystąpienia niepokojących objawów.
# 5 Mam prawo czuć się komfortowo
Znany jest nam przypadek pacjentki, która poddała się zabiegowi z wykorzystaniem technologii HIFU na górne powieki, choć urządzenie to nie miało takiego wskazania. Mimo że odczuwała wielki ból podczas zabiegu i informowała o tym lekarza, jej obawy zostały przez niego zignorowane. Efekt? Trwałe uszkodzenie rogówki i częściowa utrata wzroku. Pamiętaj, że zawsze masz prawo zareagować, gdy coś budzi Twój niepokój, poprosić o wyjaśnienie, a nawet zażądać przerwania zabiegu, jeśli widzisz, że lekarz Cię ignoruje. Obecnie stosowane technologie pozwalają tak ustawiać parametry urządzeń, że nawet te wykorzystujące wysoką moc są mało bolesne. Jeśli coś boli do granic wytrzymałości, krzycz. Nie o to chodzi. Dziś naprawdę jest mało zabiegów, które muszą boleć, aby zadziałać (poza chirurgią). A jeśli po zabiegu coś budzi Twoją wątpliwość, też od razu kontaktuj się z lekarzem. Ci dobrzy nie obrażają się na telefon późnym wieczorem, tylko zawsze starają się pomóc (pomoże wysłanie wcześniej zdjęcia).
# 6 Oczekuję naturalnych efektów!
Dziś medycyna estetyczna stawia na naturalne podkreślanie piękna. Koniec z „przebotoksowanymi” czołami, policzkami jak jabłuszka i „kaczorkami” zamiast ust! Szukaj metod, które zapewniają taki efekt, i lekarzy, których pojęcie estetyki jest zbieżne z Twoim. Pamiętaj też, że od poprawek można się uzależnić. Zwłaszcza gdy zatracasz w pamięci swój „wyjściowy” stan, np. wielkość ust. Potem każde kolejne chcesz mieć jeszcze i jeszcze większe! Dlatego warto prowadzić dokumentację fotograficzną i słuchać lekarza, jeśli próbuje Cię powstrzymać przed nadmiarem „piękna” :-)
# 7 Nie ukrywam niczego przed lekarzem
To ważne i dla bezpieczeństwa, i dla efektów zabiegów. Nawet Twój stały lekarz zapyta Cię, czy coś robiłaś od ostatniej wizyty – nie ukrywaj tego, bo np. nie chcesz mu zrobić przykrości, przyznając się, że na chwilę „zdradziłaś” go dla innego specjalisty. Działanie jednych zabiegów może zniweczyć efekty innych, np. laser przyspieszy rozpad podanego wcześniej kwasu hialuronowego.
# 8 Rozsądnie podchodzę do promocji
Wielu lekarzy krytykuje mocno zabiegi oferowane w ramach „zakupów grupowych”, przestrzegając, że niska cena może wiązać się z zastosowaniem niskiej jakości produktu, rozcieńczeniem go (aby jedna ampułka rozłożyła się np. na dwóch pacjentów) albo po prostu niskiej jakości obsługą, niekoniecznie w dodatku przez lekarza. Zapłacisz mało, efekt może być mizerny, a ryzyko spore. Nie mówimy, żeby nie korzystać z promocji – wręcz przeciwnie, dlaczego nie? Mają je w swojej ofercie najlepsze kliniki i często są naprawdę bardzo atrakcyjne. Sprawdzaj na stronach, zapisz się na newsletter kliniki, aby dostawać o nich informacje na bieżąco.
# 9 Stawiam na przemyślany plan działań
Obecnie w estetyce stawia się na holistyczne podejście do pacjenta. Lekarze – często we współpracy z kosmetologami i innymi ekspertami z kliniki – opracowują indywidualny plan działań, czasami na wiele miesięcy. I trzymaj się tego, jeśli już znalazłaś specjalistę, który spełnia wszystkie Twoje wymagania i czujesz się w jego rękach bezpiecznie. Przypadkowo wykonywane zabiegi mogą pomóc doraźnie, ale dla podtrzymania skóry w młodej kondycji potrzeba czasu i regularnych wizyt w klinice, nawet jeśli możesz sobie na nie pozwolić 1-2 razy w roku. Dobry lekarz dopasuje plan działań do Twoich możliwości czasowych i finansowych. I nie będzie Cię namawiał na siłę na wszystko, co ma w swojej ofercie!
# 10 Traktuję medycynę estetyczną jako jeden
– a nie jedyny! – sposób dbania o urodę!
To hasło powtarzamy od dawna i bardzo je lubimy:-) Jeśli nie dbasz o kondycję skóry – odpowiednią domową pielęgnacją czy szerzej – zdrowym stylem życia, nie pomoże toksyna botulinowa ani wypełniacz. Owszem, metody te błyskawicznie usuną zmarszczki, ale co z tego, jeśli skóra będzie nadal wiotka, szara i niejednolita? Poza tym pamiętaj, że odpowiednio wypielęgnowana skóra lepiej reaguje na zabiegi, a ich efekty są trwalsze – dlatego w planie ustalonym przez lekarza czasami najpierw znajdują się zabiegi regenerujące i biostymulujące, a dopiero potem „naprawa” zmarszczek itp. Styl życia też ma wpływ na efekty zabiegów, np. nikotyna przyspiesza rozpad kwasu hialuronowego w skórze i palaczki częściej muszą poddawać się zabiegom. Dziś w medycynie estetycznej dużo mówi się o profilaktyce anti-aging, tak aby zapobiegać zniszczeniom skóry i jej przedwczesnemu starzeniu, a nie tylko naprawiać już wyrządzone w niej szkody. Efekty są wtedy dużo lepsze!
Czy stosujesz się do tych zasad?
Zaznacz poniżej, których naprawdę przestrzegasz – bez ukrywania:-)
[total-poll id=26393]