PODZIEL SIĘ
alergia na słońce
Alergia na słońce to reakcja skóry na promienie UV, objawiająca się swędzeniem, zaczerwienieniem, drobną pokrzywką. Zwykle pojawia się przy pierwszym kontakcie ze słońcem (wiosną) bądź gdy nagle nasłonecznienie przybiera na sile (np. na początku lata, w trakcie wyjazdów do ciepłych krajów). Fotodermatozy najczęściej mają postać tzw. wielopostaciowych osutek świetlnych. U kogo występują najczęściej? Jak radzić sobie z tym problemem? 

Fotodermatozy to bardzo różne schorzenia charakteryzujące się nadwrażliwością na promienie słoneczne. Tzw. alergia na słońce należy do fotodermatoz idiopatycznych – samoistnych. W grupie tej wyróżnia się:

  • wielopostaciowe osutki świetlne, 
  • pokrzywkę słoneczną,
  • przewlekłe zmiany posłoneczne.

Najczęściej mamy do czynienia z wielopostaciowymi osutkami świetlnymi, które mogą występować w postaci:

  • świerzbiączki letniej – rozpoczyna się w dzieciństwie lub we wczesnej młodości, częściej dotyczy kobiet. Wielopostaciowe swędzące wykwity: rumienie, grudki i pęcherzyki zlokalizowane są głównie w miejscach odsłoniętych, np. na dekolcie. Pojawiają się na wiosnę lub na początku lata – w ciągu kilku, kilkudziesięciu godzin po ekspozycji na słońce,
  • opryszczki ospówkowatej – ma cięższy przebieg, ale na szczęście występuje znacznie rzadziej. Zlokalizowane w odsłoniętych miejscach wykwity pęcherzykowe, często z wtórną infekcją, ustępując pozostawiają blizny. Niekiedy zmianom skórnym towarzyszą zapalenie spojówek bądź rogówki, a także gorączka. Pierwsze objawy są zwykle widoczne już u dzieci.

Rzadziej i głównie u osób starszych występują pokrzywka słoneczna (choć tak często nazywa się wszelkie postaci fotodermatoz), a także chroniczne zmiany posłoneczne – są to tzw. przetrwałe odczyny świetlne, powstające w wyniku ekspozycji na promienie UVB i UVA przez osób z przetrwałym uczuleniem na substancje fotoalergizujące (np. niektóre leki, zioła czy substancje zapachowe), nawet mimo całkowitego zaprzestania kontaktu z nimi.

Latem często też występują fotodermatozy o podłożu egzogennym, zależne od czynników zewnętrznych – głównie to zmiany skórne (zaczerwienienie, pęcherze, w nasilonym stopniu objawy podobne do oparzeń) będące reakcją skóry na substancje fototoksyczne i fotoalergizujące w kontakcie ze słońcem (np. niektóre leki i zioła).

Alergia na słońce – przyczyny

Skóra człowieka w naturalny sposób reaguje obronnie na słońce – głównie poprzez wydzielanie większej ilości barwnika (melaniny), co jest widoczne jako opalenizna. Oczywiście, możliwości te są ograniczone i różnią się w zależności od fototypu (karnacji). Fotodermatozy są objawem nieprawidłowej reakcji skóry na promieniowanie UV i w dużej mierze zależą od fototypu skóry i uwarunkowań genetycznych. Najczęściej z powodu alergii na słońce cierpią osoby o jasnej karnacji (wysokie fototypy). Ryzyko wystąpienia fotodermatozy jest też większe u osób z innymi przewlekłymi chorobami skóry (np. atopowym zapaleniem skóry) oraz gdy problem występuje w rodzinie.

Alergia na słońce – objawy

To przede wszystkim zaczerwienienie skóry i zlewające się pęcherzykowate wykwity, które pojawiają się w ciągu kilku-kilkudziesięciu godzin od kontaktu ze słońcem w miejscach odsłoniętych – głównie na dekolcie, szyi, przedramionach i ramionach. Co ciekawe, bardzo rzadko występują na twarzy. Towarzyszy im bardzo silny świąd.

Alergia na słońce – zapobieganie

Najlepszym sposobem na uniknięcie objawów podrażnienia jest unikanie ekspozycji skóry na słońce.
  • Koniecznie powinnaś obficie stosować kremy z wysokim filtrem – na rynku są dostępne specjalne kremy dla osób ze skórą z nadwrażliwością na słońce (np. La Roche -Posay Sun Intolerance .
  • Staraj się jak najmniej eksponować odsłoniętą skórę na działanie promieni UV, w godzinach największego nasłonecznienie (między 12 a 16.00) chroń ją dodatkowo ubraniem.
  • Unikaj też gwałtownego kontaktu z mocnym słońcem, przyzwyczajaj do niego skórę stopniowo.
  • Uważaj na substancje światłouczulające i fototoksyczne, np. olejki eteryczne, niektóre leki (np. retinoidy, leki hormonalne), ekstrakty roślinne i zioła (np. dziurawiec), niektóre barwniki i aromaty stosowane w kosmetykach
kremy SPF dla osób z nietolerancją słoneczną
Kremy do skóry z nietolerancją słoneczną: Sun Intolerance Protective Face Cream (Institut Esthederm, 50 ml, ok. 170 zł), Krem Specjalna Ochrona do twarzy i ciała Medic Protection SPF100+ (Pharmaceris, 75 ml, 69,50 zł), Anthelios Sun Intolerance SPF 50+ z neurosensyną (La Roche-Posay, 50 ml, ok. 60 zł)

Alergia na słońce – jak złagodzić objawy?

Przede wszystkim unikaj słońca, aby nie doszło do ich nasilenia! Delikatnie i często smaruj podrażnioną skórę balsamem po opalaniu (np. z aloesem, panthenolem), emolientami, ewentualnie miejscowo preparatem z cynkiem. Bardzo dobrze działają też doustne preparaty przeciwświądowe w kroplach (do stosowania np. po ugryzieniach owadów) – przynoszą szybko ulgę, dzięki czemu nie kusi cię, aby drapać skórę. Możesz też zażyć doustnie wapno bądź antyhistaminę – aby złagodzić wysypkę i dokuczliwe swędzenie. Zadbaj o to, aby wzmocnić odporność skóry na słońce, zażywając np. beta-karoten.