Fotodermatozy to bardzo różne schorzenia charakteryzujące się nadwrażliwością na promienie słoneczne. Tzw. alergia na słońce należy do fotodermatoz idiopatycznych – samoistnych. W grupie tej wyróżnia się:
- wielopostaciowe osutki świetlne,
- pokrzywkę słoneczną,
- przewlekłe zmiany posłoneczne.
Najczęściej mamy do czynienia z wielopostaciowymi osutkami świetlnymi, które mogą występować w postaci:
- świerzbiączki letniej – rozpoczyna się w dzieciństwie lub we wczesnej młodości, częściej dotyczy kobiet. Wielopostaciowe swędzące wykwity: rumienie, grudki i pęcherzyki zlokalizowane są głównie w miejscach odsłoniętych, np. na dekolcie. Pojawiają się na wiosnę lub na początku lata – w ciągu kilku, kilkudziesięciu godzin po ekspozycji na słońce,
- opryszczki ospówkowatej – ma cięższy przebieg, ale na szczęście występuje znacznie rzadziej. Zlokalizowane w odsłoniętych miejscach wykwity pęcherzykowe, często z wtórną infekcją, ustępując pozostawiają blizny. Niekiedy zmianom skórnym towarzyszą zapalenie spojówek bądź rogówki, a także gorączka. Pierwsze objawy są zwykle widoczne już u dzieci.
Rzadziej i głównie u osób starszych występują pokrzywka słoneczna (choć tak często nazywa się wszelkie postaci fotodermatoz), a także chroniczne zmiany posłoneczne – są to tzw. przetrwałe odczyny świetlne, powstające w wyniku ekspozycji na promienie UVB i UVA przez osób z przetrwałym uczuleniem na substancje fotoalergizujące (np. niektóre leki, zioła czy substancje zapachowe), nawet mimo całkowitego zaprzestania kontaktu z nimi.
Latem często też występują fotodermatozy o podłożu egzogennym, zależne od czynników zewnętrznych – głównie to zmiany skórne (zaczerwienienie, pęcherze, w nasilonym stopniu objawy podobne do oparzeń) będące reakcją skóry na substancje fototoksyczne i fotoalergizujące w kontakcie ze słońcem (np. niektóre leki i zioła).
Alergia na słońce – przyczyny
Alergia na słońce – objawy
Alergia na słońce – zapobieganie
- Koniecznie powinnaś obficie stosować kremy z wysokim filtrem – na rynku są dostępne specjalne kremy dla osób ze skórą z nadwrażliwością na słońce (np. La Roche -Posay Sun Intolerance .
- Staraj się jak najmniej eksponować odsłoniętą skórę na działanie promieni UV, w godzinach największego nasłonecznienie (między 12 a 16.00) chroń ją dodatkowo ubraniem.
- Unikaj też gwałtownego kontaktu z mocnym słońcem, przyzwyczajaj do niego skórę stopniowo.
- Uważaj na substancje światłouczulające i fototoksyczne, np. olejki eteryczne, niektóre leki (np. retinoidy, leki hormonalne), ekstrakty roślinne i zioła (np. dziurawiec), niektóre barwniki i aromaty stosowane w kosmetykach
